HomeTechnologiaZastosowanie konstrukcji żelbetowych w budownictwie

Zastosowanie konstrukcji żelbetowych w budownictwie

Zastosowanie konstrukcji żelbetowych w budownictwie

Żelbet to materiał, który w obecnych czasach najczęściej pojawia się przy wszelkiego rodzaju budowlanych konstrukcjach. Materiał ten ma wiele zalet, między innymi ogromną trwałość, dzięki czemu zyskuje sobie szerokie grono zwolenników.

Czym jest żelbet?

Żelbet to tak naprawdę beton, który jest dodatkowo wzmocniony stalą, dzięki czemu wszelkiego typu konstrukcje żelbetowe cechują się między innymi ogromną wytrzymałością na naprężenia rozciągające. W praktyce żelbetowe konstrukcje dodatkowo są wysoce odporne na szkodliwe działanie mrozu czy wilgoci. Ponadto jest to materiał bardzo prosty w otrzymaniu, stosunkowo nie drogi, a przy tym ogromnie trwały i dający wiele możliwości konstrukcyjnych. Żelbet najczęściej otrzymywany jest przy zastosowaniu metody gospodarczej, z dodatkiem innych materiałów często pojawiających się w budownictwie. Te dodatki tylko poprawiają właściwości żelbetu, dzięki czemu jego skład można dopasować do konstrukcji, do stworzenia której ma być wykorzystywany. Oczywiście dla zachowania pełni właściwości oczekiwanych od żelbetu powstała mieszanka musi być w odpowiedni sposób połączona ze stalową mieszanką.

Żelbet w budownictwie jednorodzinnym

Choć konstrukcje żelbetowe doskonale sprawdzają się naprawdę w wielu sytuacjach, to jednak zgodnie ze zdaniem specjalistów materiał ten nie do końca dobrze będzie się sprawdzał w przypadku jednorodzinnego budownictwa. Wynika to przede wszystkim z jego stosunkowo niskiego współczynnika przenikalności ciepła (w porównaniu do innych materiałów często stosowanych w jednorodzinnym budownictwie). W przypadku budownictwa jednorodzinnego żelbet idealnie natomiast sprawdzi się przy stawianiu fundamentów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe – Fabud WKB

Najczęstsze zastosowania żelbetu

Konstrukcje żelbetowe przede wszystkim stanowią postawę w tworzeniu ław fundamentowych. Dzięki temu konstrukcja nowo powstającego budynku jest niezwykle stabilna i trwała. Taka ława jest wówczas bardzo sztywna, co dla powstającego budynku ma ogrom zalet. Chodzi przede wszystkim o to, że taka sztywna łatwa znacznie lepiej sprawdza się w sytuacji osiadania budynku, w szczególności, gdy dzieje się to nierównomierni. Wówczas im sztywniejsza ława tym prawdopodobieństwo powstania zniszczeń w czasie osiadania budynku jest zdecydowanie mniejsze, dając domownikom pewność, iż konstytucja ich domu już chwilę po jego powstaniu przynajmniej z tego powodu nie ulegnie zniszczeniu. A warto dodać, że wszelkie mniejsze bądź większe uszkodzenia wynikające z osiadania się budynku to zjawisko dość powszechne.

Marcelina@mastermedia.info.pl

apartamenty w Szczawnicy ortodoncja katowice