Categories:

Odszkodowanie za utracone korzyści

Na początku warto podkreślić jedną rzecz. Nie można bez głębszej analizy określić wysokości odszkodowania za utracone korzyści. Nie można też zagwarantować, że w każdej sytuacji, takie odszkodowanie zostanie wypłacone. Dzieje się to z tej przyczyny, że każde takie roszczenie, może być zupełnie inne. Zachodzą różne okoliczności i to m.in. od nich zależy, czy roszczenie zostanie uznane za zasadne.

Komu należy się odszkodowanie z utracone korzyści?

Bardzo ogólnie mówiąc, można stwierdzić, że odszkodowanie z utracone korzyści, może należeć się osobie, która została poszkodowana np. w wypadku i utraciła przewidywane dochody. Bardzo często ma to miejsce w momencie, w którym w wyniku wypadku zostaje uszkodzony samochód. Ale warunkiem jest, aby ten samochód był narzędziem pracy. Jeżeli ta przesłanka jest spełniona, wtedy można założyć, że poszkodowanemu należy się odpowiednie odszkodowanie.

Kto powinien udowodnić straty?

Jeżeli chodzi o udowodnienie strat, czyli udokumentowanie, że w wyniku np. wypadku osoba poszkodowana utraciła możliwości zarobkowe, to spoczywa ono na poszkodowanym. To osoba poszkodowana musi udowodnić, że w wyniku zdarzenia utraciła możliwości zarobkowania, gdyż np. jej samochód został poważnie uszkodzony.

To jednak nie wszystko. Należy jeszcze pamiętać o tym, że nie zawsze przysługuje odszkodowanie za utracone korzyści, nawet, jeżeli zostały utracone możliwości zarabiania. Należy, bowiem udowodnić, że korzyści, które nie zostały odniesione, wynikają z klasycznego związku przyczynowo skutkowego ze zdarzeniem, które odpowiada za pojawienie się szkody. Wynika to bezpośrednio z art. 361 kodeksu cywilnego.

Jak określa się wysokość odszkodowania?

Najłatwiej określić wysokość odszkodowania badając przeciętne zarobki lub sprawdzając spodziewane dochody. Ale, aby dokładnie określić spodziewane dochody, które w wyniku zdarzenia nie zostały osiągnięte, należy je dobrze udokumentować. Przydatne są w tym celu wszelkie umowy, porozumienia, korespondencja z kontrahentami, która miała miejsce przed wypadkiem.

To nie wszystkie wymagania, jakie należy spełnić, aby określić wysokość odszkodowania. To dopiero początek. Jest tego znacznie więcej. Dlatego starając się o odszkodowanie za utracone korzyści, warto powierzyć to sprawdzonej firmie. Firmie, która przeprowadzi cały proces bez naszego bezpośredniego udziału w sprawę. Będzie nas reprezentowała, zadba o to, by odpowiednie dokumenty zostały przesłane w odpowiednim terminie w odpowiednie miejsce. Dzięki temu zaoszczędzimy masę czasu. Efekty będą znacznie lepsze, niż w przypadku, kiedy sami będziemy starali się uzyskać odszkodowanie.