HomeCiekaweOpiekunka osób starszych – jako odpowiedzialne stanowisko pracy

Opiekunka osób starszych – jako odpowiedzialne stanowisko pracy

Opiekunka osób starszych – jako odpowiedzialne stanowisko pracy

Decydując się na takie stanowisko pracy, należy wziąć pod uwagę to, że jest to niesamowicie odpowiedzialny zawód. Chcąc nie chcąc, jest odpowiada się za zdrowie i życie drugiego człowieka. Człowieka, który najczęściej zmaga się nie tyle ze starością, co właśnie z przewlekłą chorobą i nie jest w stanie sam sobie poradzić. Jakie więc obowiązki czekają na kandydata do bycia opiekunem?

Opieka

Osobą starszą trzeba się zaopiekować. Trzeba zadbać o jej komfort psychiczny i fizyczny. Jednak nie należy jej we wszystkim wyręczać! Trzeba pomagać, tłumaczyć – jeśli jest coś, czego nie rozumieją. Należy z nimi rozmawiać, gdyż często osoby starsze czują się samotne i opuszczone przez rodzinę i przyjaciół. Rozmowa naprawdę potrafi zdziałać cuda.
Do obowiązków należy również rozdzielanie i podawanie o odpowiednich porach leków (w tym wykonywanie zastrzyków, podawanie insuliny, mierzenie ciśnienia, opatrywanie ran i wiele innych) a także wszelkie zabiegi pielęgnacyjne – między innymi dbanie o higienę osobistą osoby starszej (mycie, balsamowanie, masowanie).

Aktywizacja

Aktywizacja osoby starszej polega na organizacji czasu podopiecznego. Nie może być tak, że opiekun sobie a podopieczny sobie. Trzeba zadbać o to, by starszy czuł się potrzebny, by wiedział, że jest ważny i zwyczajnie nie nudził się w ciągu dnia. Dobrze, jeśli aktywizacja pozwoliłaby na rozwój podopiecznego. Może to być wspólne czytanie, wspólne gotowanie, majsterkowanie, wykonywanie różnych rzeczy manualnie, uprawianie lekkich sportów – oczywiście wszystko w miarę sprawności i możliwości osoby starszej.

Prowadzenie domu

Do obowiązków opiekunki do osób starszych należy również prowadzenie domu. Zalicza się do tego: sprzątanie, gotowanie, pranie, prasowanie oraz pielęgnacja kwiatów i ogrodu, jeśli taki występuje.
Senior, jako osoba wymagająca opieki, to niekiedy ciężki kawałek chleba. Opiekunka powinna być zatem odporna psychicznie i fizycznie. Praca nie jest lekka. Rzadko spotyka się osoby, którym jedynie trzeba pomóc w utrzymaniu czystości w mieszkaniu. Osoby starsze są trochę jak dzieci, należy skupić na nich całą uwagę i poświęcić się, by mogli spokojnie i godnie żyć.
Partnerem artykułu jest firma Prosenior, oferująca pracę w Niemczech jako opiekun osób starszych.

Marcelina@mastermedia.info.pl

apartamenty w Szczawnicy torby z nadrukiem