HomeZdrowie i UrodaModa w dobie epidemii

Moda w dobie epidemii

Moda w dobie epidemii

Walka z wirusem SARS-CoV-2 to na pewno pewien reset dla ludzkości, obnażona została słabość stworzonych przez nas systemów, ulotność dóbr materialnych i bezsens bezmyślnego konsumpcjonizmu.

A jakie konsekwencje dla rynku mody przewidują specjaliści i analitycy? Na pewno widmo utraty pracy, mniejsze dochody i niepewność jutra wpłyną na zakupowe decyzje, dlatego do łask wrócą sieciówki, rzeczy tanie, łatwo dostępne. To zła wiadomość dla małych firm stawiających na ekologię, unikatowość, doskonałą jakość materiałów. Niestety wielu specjalistów prognozuje ciężki czas dla małych manufaktur, rękodzieła. Jest jednak plus – częściej będziemy korzystać z możliwości naprawy lubianych rzeczy, więc do łask powrócą szewcy, kaletnicy i krawcowe.

Widać trend zakupowy w kierunku homewear, bo zaczęliśmy zwracać uwagę na to co nosimy w naszej zamkniętej przestrzeni życiowej, nie mając często „wyjściowej” odskoczni . W Wielkiej Brytanii o 160 proc. wzrosła sprzedaż pidżam, w Chinach o 283 proc. – bluz z kapturem, a we Włoszech rekordowe przychody odnotowali producenci bielizny.

Przyszły trend to moda kolorowa, odważna, wręcz zwariowana, którą będziemy „czarować” przygnębiającą rzeczywistość. Zwłaszcza maska ochronna, obowiązkowa w wielu krajach, będzie wyzwalać potrzebę zamanifestowania indywidualności w ubiorze.  Zasłonięci, pozbawieni twarzy, jakby anonimowi, zapragniemy zaznaczyć naszą obecność, odwagę, radość, siłę i witalność mimo tego co dzieje się wokół. Dlatego maska ochronna używana na co dzień dla bezpieczeństwa stanie się czynnikiem wyzwalającym kreatywność.

Z pewnością duży spadek sprzedaży odnotują sklepy z odzieżą używaną, efekt psychologiczny sprawi, że ludzie z nieufnością będą patrzeć na rzeczy przez kogoś noszone, dotykane, z historią. To samo dotyczy wypożyczalni ubrań i kostiumów.

To tylko niektóre aspekty. Dopiero przyszłość pokaże w jakim stopniu zdewaluują się dotychczasowe wartości i jak zmieni się nasze podejście do wielu codziennych spraw – od tych fundamentalnych, po zupełnie niewinne i przyziemne.

 

Marcelina@mastermedia.info.pl

torby ekologiczne ortodoncja katowice