HomeCiekaweMężczyzna jako opiekun seniora

Mężczyzna jako opiekun seniora

Mężczyzna jako opiekun seniora

Praca opiekuna osoby starszej kojarzona jest głównie z kobietami. To panie uważane są za osoby na tyle wrażliwe i opiekuńcze, że idealnie nadają się do tego zawodu. Czy rzeczywiście jest to praca jedynie dla kobiet? Jak w roli opiekuna osoby starszej w Niemczech sprawdzi się mężczyzna?

Naturalne predyspozycje

Jeszcze kilkanaście lat temu, zarówno w polskim, jak i niemieckim społeczeństwie, rola mężczyzny sprowadzała się do głowy rodziny i osoby, która była bezpośrednio odpowiedzialna za utrzymanie domu. Obecnie rola społeczna mężczyzny jest inna. Zaczęto dostrzegać, że mężczyzna też ma uczucia, może być czuły, kochający i opiekuńczy.

Cechy te, tak podobne do cech kobiecych, są podwaliną zawodu opiekuna osoby starszej. Mężczyźni, podobnie jak kobiety, mają więc naturalne predyspozycje do wykonywania tej pracy.

Siła fizyczna jako atut

Opieka nad seniorami w Niemczech to ciężka praca. W przypadku seniorów chorych i niesprawnych fizycznie, praca ta wiąże się z dźwiganiem dorosłego, ważącego kilkadziesiąt kilogramów człowieka. Niejedna kobieta jest zbyt słaba, aby kilka razy dziennie podnosić seniora, sadzać go na wózku, toalecie czy też wsadzać do wanny.

Wielu seniorów, którzy na co dzień nie radzą sobie z najprostszymi aktywnościami, bardzo docenia opiekunów – mężczyzn. Mężczyźni dzięki swojej sile fizycznej lepiej i szybciej radzą sobie z wieloma czynnościami.

Mężczyzna pomaga mężczyźnie

Niemieccy seniorzy podchodzą do swojego życia bardzo praktycznie, ale nie są pozbawieni cech typowo ludzkich, np. wstydu i skrępowania. Radzą sobie z tym na różne sposoby, a jednym z nich jest zatrudnienie opiekuna tej samej płci. Seniorzy mężczyźni lepiej czują się psychicznie przy opiekunach mężczyznach. Ma to szczególne znaczenie w przypadku konieczności pomocy przy czynnościach związanych ze sferami intymnymi. Mężczyźnie, niezależnie od narodowości, ciężko jest przyznać się przed kobietą do pewnych ułomności.

Profesjonalna opieka nad seniorami w Niemczech wymaga nie tylko sprawności fizycznej, ale i dopasowania psychicznego. Seniorzy mężczyźni podkreślają, że przy opiekunach tej samej płci czują się bardziej swobodnie i bezpiecznie oraz odnajdują więcej tematów do codziennej rozmowy.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

Marcelina@mastermedia.info.pl

http://etc-sa.com/strona-www-ogolnodostepna-wizytowka-firmy/ http://totest.pl http://xnova-24.pl