HomeTechnologiaLogistyka krwiobieg ekonomii

Logistyka krwiobieg ekonomii

Logistyka krwiobieg ekonomii

Logistyka to ogromna dziedzina wiedzy praktycznej, która jest równie stara jak ludzka cywilizacja materialna, a w nowoczesnej i naukowej formie pojawiła w czasie II wojny światowej, jako usystematyzowany, kontrolowany i ekonomicznie efektywny sposób zaopatrywania armii alianckich (anglo-amerykańskich, australijskich…sowieckich…innych) na całym świecie. To był pierwszy, prawdziwy, globalny system logistyczny łączący produkcję z odbiorcą finalnym poprzez system magazynowania i transportu z wykorzystaniem kolekcji (zbierania od różnych dostawców i składowania) i dystrybucji towarów.

Co to jest centrum logistyczne?

Tak jest i dzisiaj. Centrum logistyczne to magazyn (lub zespół magazynów, jeśli towary tam składowane wymagają różnych warunków ich składowania i obrotu) usytuowany możliwie blisko węzłów komunikacyjnych (np. Stryków k/Łodzi), zaopatrzony w urządzenia do łatwego i szybkiego za- i rozładunku towarów, zatrudniający tylu fachowców obsługi, by sprostać wymaganiom szczytów dystrybucyjnych (przed świętami, długimi weekendami), wyposażony w niezbędne know-how (zasady są proste, ale profesjonalna realizacja bardzo trudna) i zajmujący się po prostu dostarczaniem towarów.

Po co są takie centra tworzone?

Po to, by w konkretnym terminie, jak najmniejszym kosztem dostarczyć dowolny towar, dowolnemu odbiorcy. Bezpośrednie dostarczenie bateryjki AAA produkowanego w środkowych Chinach na stację benzynową w Połczynie Zdroju przy trasie do Koszalina jest oczywiście możliwe, ale koszt dostarczenia będzie kilka tysięcy razy większy od ceny paluszka. Bezpośrednio można (i trzeba) dostarczać silniki lotnicze Rolls Royce’a do fabryki airbusa w Tuluzie, a nie towary konsumpcyjne, czy powszechnie używane i stosowane materiały do produkcji.
Centra tworzy się po to, by stanowiły zbiorniki wyrównawcze dla potoków towarowych, które płyną po całym świecie w obiegu zamkniętym: producent=>pośrednik=>odbiorca=>recykling=>producent.

Jak działa nowoczesne centrum logistyczne?

Bardzo szybko, możliwie wydajnie i elastycznie, 24 godziny/dobę, zwykle 6-dni/tydzień, czasem 365 dni/rok. Sposób działania, zarządzania potokami towarowymi, organizacja jego pracy i stosowane technologie to bardzo obszerna dziedzina wiedzy. Dla zwykłego odbiorcy istotne jest to, że jego działanie jest tanie (naprawdę!), szybkie (zwykle czekamy 1-2 dni) i skuteczne (reklamacje u porządnego operatora to ilościowo promile). Ciekawe tylko, jak długo jeszcze ten system w obecnym kształcie będzie funkcjonować.
Nowoczesne centrum logistyczne by mogło działać szybko, musi mieć elastyczną infrastrukturę, co oznacza, że powinno posiadać potencjał rozwojowy do poszerzania swojej powierzchni magazynowej. Można to uzyskać jedynie w technologii lekkich hal stalowych (zobacz tu). Umożliwia ona niezwykle szybką budowę nowych magazynów wyposażonych w zmumifikowane elementy takie jak doki przeładunkowe.

Marcelina@mastermedia.info.pl

apartamenty w Szczawnicy ortodoncja katowice