HomeCiekaweKursy na uprawnienia elektryczne SEP – podstawowe informacje

Kursy na uprawnienia elektryczne SEP – podstawowe informacje

Kursy na uprawnienia elektryczne SEP – podstawowe informacje

Praca w branży energetycznej oraz branżach pokrewnych wymaga nie tylko zdobycia odpowiedniego wykształcenia, ale też wzbogacania tej wiedzy licznymi uprawnieniami. Im bardziej zaawansowana jest technologia, z jaką pracownik ma do czynienia, tym wyższe wymagania w tym zakresie. Jest to jednak oczywiste, ponieważ energia elektryczna stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia samego pracownika, jak i dla użytkowników. Istotne jest zatem, aby instalacja działała prawidłowo.

Pracownicy branży energetycznej pracujący na instalacjach wysokiego napięcia muszą posiadać tzw. uprawnienia SEP. Są one wymagane, gdy napięcie na instalacjach, na jakich pracują, przekracza wartość 1kV. Dotyczy to większości instalacji przesyłowych, a także urządzeń stanowiących ich część. Uprawnienia te są niezbędne, aby móc podjąć pracę na takiej instalacji.

Uprawnienia SEP do 1kV nie tylko dla branży energetycznej

Choć z napięciami rzędu powyżej 1kV ma się do czynienia na instalacjach energetycznych, to instalacje takie są często na terenach zakładów czy fabryk firm z zupełnie innych branży. Dlatego o uprawnienia elektryczne do pracy na takich instalacjach muszą się starać nie tylko pracownicy branży elektroenergetycznej, ale też gazowej, wydobywczej, metalowej i wielu innych. Uprawnienia sepowskie muszą posiadać pracownicy dokonujący montażu sieci, ich dozoru, konserwacji czy naprawy.

Kursy na uprawnienia do 1kV dla elektryków

Uprawnienia do pracy na instalacjach energetycznych o napięciu 1kV i powyżej 1 kV zdobywa się na egzaminach. Można do niego przystąpić bezpośrednio a można też po ukończeniu kursu. Uprawnienia SEP do 1kV muszą posiadać osoby pracujące na co dzień na takich instalacjach i one zazwyczaj są wysyłane na kursy przez swoich pracodawców. Osoby chcące zwiększyć swoje kompetencje oraz prowadzący własną działalność o uprawnienia do 1kV muszą postarać się we własnym zakresie. Nie jest to trudne, ponieważ kursy na uprawnienia elektryczne są organizowane w wielu miastach i dziej się to regularnie. Kursy sepowskie trwają z reguły kilka godzin i kończą się egzaminem. Kto czuje się na siłach, może przystąpić do egzaminu bez odbywania kursu. Dla każdego kandydata warunkiem jest posiadanie minimum podstawowego wykształcenia i bycie pełnoletnim.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://uprawnieniaelektryka.pl/szkolenie/uprawnienia-elektryczne-g1

Marcelina@mastermedia.info.pl

apartamenty w Szczawnicy torby z nadrukiem