HomeCiekaweKorzyści pracy za zachodnią granicą

Korzyści pracy za zachodnią granicą

Korzyści pracy za zachodnią granicą

Wielu rodaków, zwłaszcza ci zamieszkujący blisko zachodniej granicy często jeżdżą do pracy do Niemiec. Jak wiadomo, warunki płacowe są tam zdecydowanie lepsze, co też przyciąga rodaków. Jest także jeden z powodów, dla którego warto pracować w Niemczech – zwrot podatku.

 

Komu przysługuje zwrot podatku?

Zwrot podatku z Niemiec przysługuje większości pracowników. Wynika to z faktu wyższej stawki zaliczki na podatek dochodowy. Rzeczą bezwarunkową jest rzecz jasna legalne zatrudnienie, jak również odprowadzanie podatku przez pracodawcę.

 

Co warto wiedzieć o zwrocie podatku?

Od razu należy mieć świadomość – niemieckie urzędy skarbowe nie mają ustawowego czasu na dokonanie zwrotu podatku. Zwyczajowo jest to jednak czas nieprzekraczający trzech miesięcy. Wszystko jednak zależy od obłożeniem pracą danego urzędu. Zwrot dokonywany jest na rachunek bankowy pracownika.

W przeciwieństwie do rozliczenia podatku krajowego, w przypadku niemieckiego systemu podatkowego można występować o zwrot podatku o 4 lata wstecz. Należy jednak składać deklaracje podatkowe w terminie, w przeciwnym razie tamtejszy urząd skarbowy może nałożyć kary za każdy miesiąc spóźnienia. Nowością jest przesunięcie czasu na rozliczenie podatku, od roku podatkowego 2018 ostateczną datą jest 31 lipca. Kwota wolna od podatku za rok podatkowy 2018 wynosi 9 tysięcy euro, jest więc to kwota dużo większa niż w Polsce.

Jeżeli podatnik wskazał w deklaracji konto złotówkowe do zwrotu to kwota zwrotu zostanie przewalutowania. Jeżeli korzystamy z konta walutowego, zwrot otrzymamy w walucie euro.

 

Marcelina@mastermedia.info.pl

http://marriagematterstokids.org/wykorzystaj-facebook-szkolenia-ktore-pozwola-firmie-rozwinac-skrzydla/ http://zen-satori.org/rozne-formy-ubezpieczenia-dla-kierowcow/ https://piszemydlaciebie.pl