Kategorie:

Klimatyzacja przemysłowa – co warto wiedzieć przed zakupem?

Avatar
Opublikowane przez GrzegorzMichalski

Większość biur i miejsc pracy w ciepłym klimacie posiada klimatyzację. W pozostałych regionach klimatyzacja może wydawać się luksusem. Jednak dla wielu osób pracujących w biurowcach i halach produkcyjnych bez względu na rejon świata, klimatyzacja przemysłowa to po prostu konieczność. Utrzymanie chłodnego miejsca pracy latem nie tylko zapewnia pracownikom większy komfort, ale także pomaga chronić Twój sprzęt. To są wystarczające argumenty za tym, aby kupić najlepszy klimatyzator przemysłowy do miejsca pracy. To po prostu inwestycja biznesowa.

Oto 5 punktów, które powinny ułatwić dobrą decyzję, jeśli chodzi o kupno klimatyzacji przemysłowej:

1. Klimatyzacja przemysłowa i wielkość chłodzonej przestrzeni

Jeśli zamierzasz kupić klimatyzator do firmy, powinieneś traktować go jako długoterminową inwestycję w komfort tworzonego przez siebie miejsca pracy. Dlatego powinieneś wybrać odpowiedni rozmiar klimatyzatora, z odpowiednią wydajnością, aby schłodzić miejsce pracy i skutecznie regulować temperaturę.

 

Wydajność ma kluczowe znaczenie. Aby uzyskać maksymalną wydajność, klimatyzator powinien pasować do wielkości obszaru, który ma być chłodzony. Zbyt mały nie będzie w stanie skutecznie schłodzić przestrzeni. Zbyt duży będzie Cię kosztował w eksploatacji więcej niż powinien. Jeśli klimatyzator jest zbyt duży dla pomieszczenia, od razu przejdzie w tryb chłodzenia, co z czasem przełoży się na niezadowalającą jakość powietrza.

2. Zanim klimatyzacja przemysłowa stanie w biurze, sprawdź, czy masz dobrą wentylację

Wentylacja jest ważnym czynnikiem w klimatyzacji, ponieważ warunkiem dobrze działającej klimatyzacji jest dobra cyrkulacja powietrza. Klimatyzacja przemysłowa usuwa ciepło i wilgoć, wdmuchując chłodne powietrze do pomieszczenia.

 

Czynnik chłodniczy w klimatyzatorze pochłania i oddaje ciepło. Zamiana ta odbywa się z postaci zmiany cieczy w gaz i z powrotem. Sprężarka w klimatyzatorze przekształca ciekły czynnik chłodniczy w wysokociśnieniowy gaz o wysokiej temperaturze. Przemieszczając się do klimatyzatora, gaz ten schładza się, odparowując, gdy spotyka się z powietrzem. Czynnik chłodniczy powraca do stanu ciekłego, gotowy do powtórzenia cyklu.

Właściwa cyrkulacja powietrza ma kluczowe znaczenie dla działania tej procedury, a bez dobrej wentylacji klimatyzator uwolni więcej zanieczyszczeń niż chłodnego powietrza. Taka sytuacja może mieć konsekwencje zdrowotne dla pracowników.

3. Klimatyzacja przemysłowa powinna uwzględniać specyficzne potrzeby miejsca pracy

Nie wszystkie miejsca pracy będą potrzebowały takich samych warunków schładzania. Na przykład możesz potrzebować stale chłodzić duży obszar lub jedynie niektóre obszary w określonych godzinach. W tym drugim przypadku dobrym rozwiązaniem jest chłodzenie strefowe lub zakup przenośnej jednostki do chłodzenia punktowego.

4. Zastanów się nad specyfiką środowiska w miejscu pracy

Rozważ wpływ środowiska pracy na uwięzienie ciepła. Pod uwagę powinieneś wziąć ilość szkła w budynku, składowane materiały budowlane, czy drzwi na zewnątrz są stałe otwierane i zamykane. Ważnym czynnikiem do rozważenia zanim w miejscu pracy stanie klimatyzacja przemysłowa jest ilość ciepła generowanego przez sprzęt.

5. Czy Twoja klimatyzacja przemysłowa ma być cicha?

Klimatyzatory posiadają silniki i wentylatory, więc przy nawet najbardziej zaawansowanym systemie klimatyzacji zawsze będzie element hałasu. Pytanie brzmi, jaki poziom hałasu jesteś w stanie zaakceptować Ty i Twoi pracownicy? Dobrą wiadomością jest to, że klimatyzacja przemysłowa oferuje różne specyfikacje, więc jesteś w stanie wybrać taki sprzęt, który będzie transmitował akceptowalny dźwięk. Miej jednak na uwadze, że im wyższa wydajność chłodzenia klimatyzatora, tym wyższy będzie jego poziom hałasu (typowa klimatyzacja przemysłowa emituje około 55 dB hałasu, przy normalnym poziomie hałasu w biurze wynoszącym około 70dB).

 

Warto wiedzieć, że na poziom hałasu wpływa również wielkość pomieszczenia i liczba ścian stanowiących bariery dla klimatyzatora.