HomeDom i WnętrzeJAK ZADBAĆ O ODPOWIEDNIE ZADASZENIE BASENU?

JAK ZADBAĆ O ODPOWIEDNIE ZADASZENIE BASENU?

JAK ZADBAĆ O ODPOWIEDNIE ZADASZENIE BASENU?

Decydując się na basen w naszym ogrodzie warto również zadbać o jego zadaszenie, które umożliwi jego ochronę przed niekorzystnym wpływem oddziaływań pogodowych. Dodatkowo dobrze wykonany dach https://www.folkpool.pl/pl/firma/przykrycia-basenow-–-rolery,699.htm, zapobiega przedostawaniu się do wody różnych zanieczyszczeń, zapobiega utracie ciepła oraz ułatwia nagrzewanie wody. Decydując się na basen i dedykowane do niego zadaszenie dobrze jest korzystać z ofert profesjonalnych ekip zajmujących się pełnym wykonaniem basenu w naszym ogrodzie począwszy od projektu, a skończywszy na jego pełnej realizacji: https://www.folkpool.pl/

 

Przykrycie naszego basenu i jego odpowiednie zabezpieczenie jest bardzo istotne, szczególnie, jeśli w domu małe dzieci, lub istnieje ryzyko, że dzieci naszego sąsiada mogą przedostać się na nasze podwórko gdzie mamy zamontowany basen. Innym, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem może być zamontowanie alarmu, który uruchamia się w momencie, gdy w naszym basenie znajdzie się przedmiot o wadze powyżej 4-5kg.

Producenci oferują różne materiały, jakie możemy wykorzystać do przykrycia basenu w zależności od naszych wymagań oraz zasobności portfela, a także pory roku. W okresie letnim basen ogrodowy zazwyczaj przykrywa się folią chroniącą przed stratami ciepła w nocy, z kolei w zimie stosuje się tkaninę gumowaną, mocowaną na obrzeżu basenu, w taki sposób, aby nie dotykała ona wody. Pokrywy z kolei zazwyczaj wykonane są z folii bąbelkowej bądź polietylenowej. Mogą one występować zarówno w formie żaluzji jak być segmentowe przesuwane, z napędem ręcznym lub automatycznym sterowanym za pomocą pilota. Zadaszenie wraz z bezpośrednim podgrzewaniem wody basenowej umożliwia cieszenie się z pływania nie tylko w okresie letnim, ale również jesienią bądź wiosną. Wszystko za sprawą tzw. efektu szklarniowego, czyli przestrzeni powstającej pomiędzy zwierciadłem wody i przykryciem basenu, które działa jak izolator.

Do wykonania zadaszeń basenu przeważnie wykorzystuje się jednorodne lub komorowe płyty wykonane z poliwęglanu, które są montowane na konstrukcji wsporczej bazującej na profilach aluminiowych. Często stosuje się też folę zbrojną PVC, która może mieć dowolne kształty i wymiary. Dla przykładu bardzo modna jest kopuła, choć równie dobrze możemy się zdecydować na ostrosłup, połówkę walca. Dzięki tym rozwiązaniom możemy zaoszczędzić aż 60% kosztów związanych z ogrzewaniem i czyszczeniem wody.

Konstrukcja zadaszenia może być wykonana również z przesuwnych komponentów, które przy otwieraniu będą na siebie zachodzić jeden w drugi. Szczelność zadaszenia jest zapewniona prze gumowe uszczelki przytwierdzone na stałe. Zastosowanie pokrycia basenu znajduje także uzasadnienie w przypadku basenów krytych, które ulokowane zostały w piwnicy. Woda parująca z basenu powoduje znaczne zwiększenie wilgotności powietrza, co może doprowadzić do nadmiernego wykraplania pary wodnej i magazynowania nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu.

 

Marcelina@mastermedia.info.pl