HomeCiekaweEmigracja zarobkowa – możliwości dla polskich pracowników

Emigracja zarobkowa – możliwości dla polskich pracowników

Emigracja zarobkowa – możliwości dla polskich pracowników

Szukając pracy coraz częściej rozważamy możliwości rozwijania kariery za granicą. Nasi zachodni sąsiedzi oferują nam nie tylko dobrze płatne posady na stanowiskach sezonowych, ale i etaty w międzynarodowych korporacjach – tam poszukiwani są przede wszystkim specjaliści z konkretnych branż. Jakie korzyści czekają na nas za granicą?

Praca w Niemczech – zalety

Z pewnością głównym argumentem do pracy w Niemczech są zarobki – pracodawcy zaoferują nam znacznie wyższe uposażenie niż na równoważnych stanowiskach w Polsce. Niemniej ważna dla pracowników jest możliwość nauki i zdobywania doświadczenia – dotyczy to przede wszystkim stanowisk specjalistycznych, inżynierskich. Osoby zatrudnione w międzynarodowych koncernach mogą liczyć na wiele interesujących wyjazdów i delegacji oraz na pracę w międzynarodowym zespole.

Praca za granicą a rodzina

Decydując się na pracę w Niemczech przysługuje nam -jako rodzicom – Kindergeld. Jest to zasiłek rodzinny obowiązujący na każde dziecko do 18 roku życia lub na dziecko do 26 roku życia pod warunkiem jego uczenia się. Wiele osób pyta o zależność Kindergeld a 500+. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach świadczenia przysługują nam w obu krajach! O tym, które państwo ma pierwszeństwo w wypłacaniu świadczeń decyduje konkretny urząd. Podczas składania wniosku w Polsce o 500+ konieczne jest uwzględnienie w nim zatrudnienie na terenie Niemiec i że jednocześnie został złożony wniosek o Kindergeld. Jeśli to Niemcy zostaną wskazane jako kraj pierwszeństwa otrzymujemy całą kwotę Kindergeld. W przypadku uznania Polsce pierwszeństwa otrzymujemy zasiłek 500+ oraz dodatek dyferencyjny, który stanowi wyrównanie do wysokości kwoty Kindergeld. Zazwyczaj kwota ta  to ok. 90 euro. Ile poczekamy na decyzje urzędów? W Niemczech decyzje wydawane są bardzo szybko, w Polsce decyzja może dojść do nas w okresie 1-2 miesięcy.

Marcelina@mastermedia.info.pl

http://likeplus.waw.pl http://eidola.org/mozliwosci-jakie-daje-facebook-szkolenia-dla-przedsiebiorcow/ http://hamam-project.org/praca-w-niemczech-o-czym-koniecznie-pamietac/