HomeCiekaweDokładna księgowość spółek akcyjnych

Dokładna księgowość spółek akcyjnych

Dokładna księgowość spółek akcyjnych

Często niezwykle trudnym zadaniem jest sprostanie wszystkim wymaganiom, jakie stawia przed spółkami akcyjnymi polski prawodawca. Wiele z nich dotyczy księgowości spółek akcyjnych. Ponadto, trzeba też pamiętać, iż księgowość spółek akcyjnych jest trudna nie tylko ze względu na skomplikowane regulacje prawne.

Księgi rachunkowe i kontrole

Główna różnica miedzy spółkami akcyjnymi a pozostałymi to obowiązek prowadzenia dokładnych ksiąg rachunkowych przez te pierwsze. Przedsiębiorcy muszą posiadać bardzo szczegółowe księgi rachunkowe, w których udokumentowana jest cała działalność spółki.
Ponadto, trzeba też mieć na uwadze, że spółki akcyjne bardzo często są kontrolowane przez organy państwowe. Dlatego też, poprawna księgowość spółek akcyjnych jest wyjątkowo ważna. Jakby tego było mało, wiele spółek akcyjnych jest również kontrolowanych przez inwestorów. Mowa tutaj o spółkach, których akcje są notowane w indeksach giełdowych. Akcjonariusze muszą być stale informowani o płynności firmy, dlatego też musi ona publikować sprawozdania finansowe.

Kto zajmuje się księgowością?

Wiele przedsiębiorstw radzi sobie z księgowością poprzez zlecanie zadań zewnętrznym biurom rachunkowym. Dotyczy to zarówno wielu małych, jak i dużych spółek. Niewątpliwie, jest to pewne ułatwienie, gdyż nie trzeba zajmować się kontrolowaniem, ani też opłacaniem księgowych na etacie.
Jednakże, korzystanie z biur rachunkowych ma też swoje ciemniejsze strony, Rzecz w tym, że kontrola jego działań jest nieco ograniczona. Ponadto, zdarza się, że biuro rachunkowe ma duże opóźnienia. W takiej sytuacji przedsiębiorcy są raczej bezradni. Jeśli natomiast zatrudniają u siebie pracowników na etatach, mogą ich zdyscyplinować. Ponadto, mają oni również możliwość stałego nadzorowania ich pracy. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie korzysta się z biura rachunkowego, koszty księgowości spółek akcyjnych rosną.

Proste usprawnienia

Niewątpliwie, warto korzystać z usprawnień, jakie zapewniają dzisiaj nowoczesne oprogramowania. Wiele z nich pozwala w łatwy sposób uporządkować wszelkie dane finansowe, przez co prowadzenie ksiąg rachunkowych staje się proste. W przypadku spółek akcyjnych księgowość musi być dla każdego przejrzysta, a program bardzo pomaga w osiągnięciu tego celu.
Dzięki korzystaniu z dobrze funkcjonującego programu, firma może sporo zaoszczędzić. Co prawda, trzeba uiścić opłatę za dostęp do programu, jednakże oszczędza się na pracownikach. Z racji tego, że mają mniej pracy, potrzebnych jest również mniej etatów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

Marcelina@mastermedia.info.pl