HomeCiekaweDlaczego gry komputerowe powstają przez lata?

Dlaczego gry komputerowe powstają przez lata?

Dlaczego gry komputerowe powstają przez lata?

Przyzwyczailiśmy się, że gry komputerowe powstają na przestrzeni – średnio – dwóch lat. Tak samo jak inne segmenty rozrywki, filmy czy książki, tak i gry komputerowe wymagają ogromnego nakładu pracy. O co należy zadbać, tworząc grę komputerową.

Na mapie branży gier komputerowych Polska zajmuje miejsce szczególne. W naszym kraju powstaje wiele zdobywających sławę na całym świecie produkcji. Mamy się również czym pochwalić, za świetny towar eksportowy w branży rozrywkowej służą zarówno większe tytuły, jak i te mniejsze, stworzone przez niezależne studia deweloperskie. Warto jednak zadać sobie pytanie, jak dużego nakładu pracy wymaga stworzenie gry komputerowej? I dlaczego, w zdecydowanej większości przypadków, ich produkcja ciągnie się przez lata?

Nakład pracy

Tworzenie gry komputerowej jest sumą pracy między innymi programistów, grafików, quest designerów, level designerów oraz wielu innych osób, które odpowiadają za dany segment gry. Tym, co jest najważniejsze podczas procesu tworzenia gry, jest odpowiednie podzielenie pracy oraz zorganizowanie członków studia w zespoły odpowiedzialne za dany aspekt produkcji. Niektórzy będą zajmować się wyłącznie programowaniem; implementowaniem fizyki do świata, podkręcaniem silnika graficznego, pisaniem skryptów wprowadzających do gry różne mechaniki, a inni z kolei będą projektować poziomy, bohaterów, ostateczny wygląd gry, obiekty w grze czy chociażby dialogi w questach, jak i same questy.

Sprawdź, jakie korzyści daje Bookero.pl – system rezerwacji online dla małych i średnich firm

Warto nadmienić, że bardziej rozbudowane produkcje wymagają większego nakładu pracy: jeżeli budżet na to pozwala, często projektowane są animacje postaci od zera, z wykorzystaniem technologii motion capture. Oznacza to, że w produkcję gry zaangażowani są także specjalni aktorzy, na przykład choreografowie walki. Nie można również zapomnieć o dźwiękach; te również w wielu przypadkach tworzone są od zera, w profesjonalnych studiach nagraniowych. Nie da się również pominąć aktorów dubbingowych, które mają bardzo duży wpływ na ostateczną grywalność.

Wielkość produkcji

Powyższe przykłady nie oznaczają jednak, że gier nie mogą tworzyć znacznie mniejsze studia. Istnieje specjalny gatunek gier, tak zwanych indie (gier niezależnych), które bardzo często tworzone są przez od kilku do kilkunastu osób. Tutaj wymagania są zdecydowanie mniejsze, a studia często sięgają po takie rozwiązania, które w pewien sposób ułatwiają i przyśpieszają produkcję gry. Nie da się więc ukryć, że najczęściej gry indie nie są bardzo rozbudowane; często można spotkać takie tytuły, stworzone w konwencji pixel-artu, dzięki czemu nie trzeba poświęcać nakładów pracy na grafikę.

Dochodzimy zatem do konkluzji, że wiele zależy od budżetu. Nie da się jednak ukryć, że także w przypadku gier indie nakład pracy może zajmować rok, a nawet więcej. Produkowanie jakiejkolwiek gry komputerowej jest procesem złożonym. Znaczą ilość nakładu pracy pochłania także produkcja rozbudowanych modów, a to jeszcze bardziej pokazuje, o ile elementów należy zadbać, tworząc samodzielny tytuł.

Marcelina@mastermedia.info.pl

apartamenty w Szczawnicy producent torebek papierowych