HomeBiznesCzy potrzebujesz rzeczników patentowych? Kiedy mogą okazać się pomocni

Czy potrzebujesz rzeczników patentowych? Kiedy mogą okazać się pomocni

Czy potrzebujesz rzeczników patentowych? Kiedy mogą okazać się pomocni

Skąd rodzą się potrzeby korzystania z usług rzeczników patentowych ? Najbardziej oczywiste powody które podaje Większość respondendtów naszej ankiety (zakończonej w 28 lipca 2019, w której wzięło udział 321 przedsiębiorców) to sytuacje nadużycia prawo wobec marek, produktów czy forum sprzedawania usług. Bardzo nie te czy tą praktyką jest również podszywanie się pod inną firmę, choć to na szczęście zdarza się coraz rzadziej – tylko 3 ankietowanych spotkało się z tym problemem.

 

Wnioskujemy że gdy dojdzie do sytuacji naruszenia praw autorskich, czy czynu nieuczciwej konkurencji trzeba zbierać wszystkie argumenty które udowodnią naszą relację w sądzie. Warto podkreślić że postępowanie sądowe wymaga wielu starań, jest kosztowne i czasochłonne. Tutaj z pomocą przychodzi prawo patentowe, który znacznie ułatwia procedury dochodzenia swoich praw wyłącznych.

Przedstawiając w sądzie orzeczenie wyłączności na znak towarowy, albo patent sąd nie ma z automatu przyznaje nam racje podczas sporu.

 

Mało tego posiadany patent, znak towarowy, albo inne formy ochrony (jak wzory przemysłowe), skutecznie zniechęcają konkurencje przed podejmowaniem ryzykownych działań. Rekompensaty czy wypłacanie zadośćuczynienia związane z naruszeniem praw wyłącznych są dotkliwe i skutecznie działają zarówno na terytorium Polski jak i Unii Europejskiej.

Z tych powodów rzecznicy patentowi stają się niezbędnymi partnerami rozwoju każdej poważnej firmy.

 

Ochronie prawnej może polegać oczywiście logo firmy, nazwa, slogany, nazwy produktów, usług a także dźwięki, czy formy graficzne. Wachlarz możliwości jest bardzo duży to jest trzeba pamiętać że nie wszystko można chronić prawem. Przede wszystkim część tych rzeczy powinna mieć charakter unikatowy. Nie umniejsza to możliwością ochrony i polecamy państwu przejrzenie oferty kancelarii patentowej.

Tekst powstał we współpracy z kancelarią traset.pl

Marcelina@mastermedia.info.pl