Jest wiele cech, które czynią silikon wyjątkowym, ale najważniejszą jest zdolność wytrzymywania wysokich temperatur bez mocnego nagrzewania się materiału. W przypadku tradycyjnych form do pieczenia użytkownik musi poczekać, aż blacha czy naczynie żaroodporne ostygnie, zanim będzie można je bezpiecznie przenieść z pieca na kuchenny blat. Niektóre rodzaje tradycyjnych form do pieczenia mogą się również wyginać pod wpływem ciepła. Dodatkowo z czasem powłoka może zacząć się łuszczyć przedostając się do wypieku, a samo naczynie traci wówczas swoje właściwości. Silikon z reguły wytrzymuje temperatury od -60°C do +230°C i nie wypacza się pod wpływem niskich temperatur, ani intensywnego ciepła. Należy jednak pamiętać, że są różne rodzaje silikonu, a maksymalna temperatura jego nagrzewania może się różnić w zależności od jakości oraz producenta.
Silikonowe formy do pieczenia i ich zalety
Silikonowe formy do pieczenia stały się popularne ze względu na szereg wyjątkowych cech:
Równomierne pieczenie
Silikon powoduje, że ciepło rozchodzi się bardzo łatwo. Oznacza to bardziej równomierne nagrzewanie się wypieku, a więc mniej przypalonych miejsc.
Trwałość
Silikon oczywiście może ulec uszkodzeniu w kontakcie z ostrymi narzędziami, jednak nie musisz się martwić o to, że upuszczenie go na podłogę negatywnie wpłynie na jego funkcjonalność. Silikon nie odpryskuje i nie pęka.
Odporność na ciepło i zimno
Silikonowe formy do pieczenia z łatwością radzą sobie z wysokimi i niskimi temperaturami. Dzięki temu nadają się nie tylko do pieczenia, ale również do innych zadań, jak zamrażanie czy przechowywanie żywności w lodówce.
Lekkość
Silikon jest lżejszy niż tradycyjne naczynia do pieczenia, dzięki czemu łatwiej go używać, przechowywać i transportować.
Mnogość form
Silikonowe formy do pieczenia mogą mieć prawie każdą formę. Mogą funkcjonować jako tradycyjne naczynia do pieczenia, takie jak keksówka, czy papilotki do muffinek. Mogą przybrać bardziej wyjątkowe formy jak np. choinki, czy wielkanocnego zająca.
Łatwe do czyszczenia
Pod wpływem pieczenia, wypiek nie przywiera nie przywiera zbyt mocno do formy. Silikon jest zazwyczaj łatwy do czyszczenia i nie wymaga odprawianie szczególnych czarów, aby się wszystkiego z niego pozbyć. W razie potrzeby silikonowe formy do pieczenia można myć w zmywarce.
Czy silikonowe formy do pieczenia są bezpieczne?
To bardzo częste pytanie, które ludzie zadają przed zakupem silikonowych form do pieczenia. Wiele z tych obaw wynika z tego, że silikon przypomina tworzywa sztuczne, a tych po prostu nie podgrzewa się w piekarniku.
Materiał, z którego wykonane są silikonowe formy do pieczenia jest obojętny zarówno dla żywności, jak i dla zdrowia człowieka. Nie wytwarza oparów, nie wydziela żadnych substancji, które mogłyby wnikać do jedzenia. Mimo podgrzewania go w wysokich temperaturach, nie robi nic, co mogłoby zaszkodzić użytkownikom. Oznacza to, że nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i jest bezpieczny w użyciu.
Zwróć uwagę na jakość. Tańsze silikonowe naczynia do pieczenia mogą zawierać wypełniacze lub powłoki. W takiej sytuacji nie masz gwarancji, że te dodane do formy składniki będą obojętne i są bezpieczne. Upewnij się, że otrzymujesz wysokiej jakości silikonowe formy do pieczenia, które nie zawierają wypełniaczy ani żadnych dodanych materiałów. Szukaj produktów wykonanych w 100% z silikonu spożywczego, wolnego od BPA.
Jak czyścić silikonowe naczynia do pieczenia
Tego typu naczynia do pieczenia nie są trudne do utrzymania w czystości. Jeśli wydaje Ci się, że trudno jest usunąć lepką warstwę, która tworzy się na dnie i bokach naczynia, w rzeczywistości nie stanowi to problemu, Należy po prostu znać kilka trików.
Oto 3 wskazówki, które musisz znać, aby całkowicie wyczyścić urządzenie:
- Do czyszczenia silikonowej formy do pieczenia użyj gorącej wody i dobrej jakości płynu do naczyń, który usuwa tłuszcz.
- Pozwól formie lekko wyschnąć (niech nie będzie mokra, a lekko wilgotna).
- Wcieraj sodę oczyszczoną, która jest łagodnym i naturalnym środkiem ściernym i usunie uporczywy tłuszcz i zabrudzenia.