a
HomeCiekaweZnaczenie ruchu w życiu dziecka

Znaczenie ruchu w życiu dziecka

Znaczenie ruchu w życiu dziecka

Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób pozytywnie wpływać na rozwój ruchowy swojego dziecka. Jak zachęcać go do ruchu? W jakim wieku powinien wykazywać samodzielną chęć do aktywności? Czy warto zapisywać dzieci na zorganizowane zajęcia? Poniżej odpowiedzi na te i inne pytania.

Znaczenie ruchu


Znaczenie i istota ruchu w życiu i rozwoju dziecka od pierwszych lat są niekwestionowane. Funkcje aktywności fizycznej możemy podzielić na kilka podstawowych aspektów. Najważniejszy z nich to stymulacja rozwoju dziecka. Każdy ruch, szczególnie ten na świeżym powietrzu, poprawia pracę całego organizmu, od układu oddechowego, przez mięśniowy, aż po krążenie i mózg.

Dziecko, które bierze udział w grupowych zabawach ruchowych, tu w szczególności istotne są zajęcia sportowe dla dzieci, prowadzone przez profesjonalnych pedagogów, uczy dopasowywania się do norm, jak współpracować i integrować się wśród rówieśników, a także – jak przełamywać swoje słabości.

Ruch – w jakim wieku zacząć?


Pierwszym etapem, w którym dziecko styka się ze zorganizowanymi zajęciami sportowymi, jest uczęszczanie do przedszkola. Jednak zabawy tego typu można wprowadzać dużo wcześniej, dzięki czemu motoryka, koordynacja i kondycja naszej pociechy będzie na dobrym poziomie. Mały organizm praktycznie ciągle ćwiczy, ucząc się coraz to nowych umiejętności – podnosi główkę, rusza ramionami, raczkuje, a w końcu – chodzi.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne dla małych dzieci (do 4 lat) powinny nie trwać długo (około 20-30 minut). Warto wzbogacić je o dodatkowe atrybuty – zabawki, kolorowe piłki. Dużym atutem zajęć w przedszkolu jest dodatek muzyki i rytmu. Takie zadania dodatkowo pobudzają lewą półkulę mózgową, tworząc zalążek poczucia rytmu i wykształcania słuchu muzycznego.

Styl życia rodziców wpływa na dziecko


Warto zauważyć, jak na rozwój ruchowy dziecka wpływa styl życia rodziców. To oni dyktują warunki w jaki sposób maluch trafia na zajęcia, ile przebywa na dworze, co robi w domu. Jeśli rodzice prowadzą siedzący tryb życia, podwożą dziecko pod same drzwi przedszkola, a żeby nie przeszkadzało im w codziennych obowiązkach – ogląda kilka bajek pod rząd w pozycji siedzącej – zdecydowanie nie wpływa to dobrze na kościec, mięśnie i cały organizm.

Czas przed rozpoczęciem szkoły to bardzo ważny moment, aby wykształcić w dziecku nawyki codziennego ruchu. Zaszczepić w nim żyłkę sportowca, można także zapisywać dziecko na pierwsze zajęcia sportowe dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że w tym wieku sport to przede wszystkim zabawa.

Tekst powstał w oparciu o materiały które dostarczyła Badmintomania – zajęcia sportowe dla dzieci Warszawa

Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.