HomeMotoryzacjaZaczepy do przyczep – podstawowe informacje

Zaczepy do przyczep – podstawowe informacje

Zaczepy do przyczep – podstawowe informacje

Ciągnięcie przyczep – zwłaszcza kempingowych – staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. Jest to widoczne zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, kiedy to pogoda sprzyja tego typu wypoczynkowi. Co jednak powinniśmy wiedzieć o połączeniu przyczepy z samochodem? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Proste połączenie – zaczepy do przyczepy

Pomimo tego, że z pozoru połącznie przyczepy z samochodem wydaje się bardzo proste, to w praktyce bardzo wielu osobom sprawia ono problem. W skrajnych przypadkach nieprawidłowe użycie zaczepu może skutkować odpięciem się przyczepy w czasie jazdy i poważnym wypadkiem drogowym. Czy warto zatem ryzykować i lekceważąco podchodzić do kwestii związanych z podłączeniem przyczepy do holownika?

Zaczepy do przyczep – rodzaje

Na rynku istnieją dwa rodzaje zaczepów do przyczep – zaczepy zwykłe oraz zaczepy wyposażone w stabilizator jazdy. Pomimo tego, że w niemal każdym przypadku stabilizator jazdy w zaczepie mógłby poprawić komfort ciągnięcia przyczepy, to w przypadku tanich rozwiązań, tj. tanich przyczep, producenci szukają oszczędności między innymi w zakresie zaczepu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby samodzielnie wymienić zaczep zwykły na zaczep stabilizowany i tym samym poprawić własne bezpieczeństwo oraz komfort podróży.

Co jest istotne?

W przypadku połączenia zaczep przyczepy – kula haka holowniczego powinniśmy nie tylko sprawdzać zatrzaśnięcie się zaczepu na kuli, ale również stan samej kuli i wnętrza zaczepu. Bardzo wielu kierowców zapomina o tym, że wnętrze zaczepu powinno być cały czas nasmarowane, aby zmniejszyć tarcie pomiędzy oboma elementami, a tym samym zmniejszyć szybkość ich wzajemnego zużywania się. Im bardziej będą wytarte te elementy, tym większy luz będzie między nimi. Zbyt duży luz będzie objawiał się przede wszystkim metalicznym odgłosem podczas holowania przyczepy, jak i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozłączenia się zestawu, o czym pisaliśmy już wyżej.
Podsumowując, decydując się na ciągnięcie przyczepy – czy to towarowej, czy też kempingowej, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość połączenia pomiędzy przyczepą, a holującym ją pojazdem. Zaczep powinniśmy kontrolować nie tylko w momencie wyruszenia w podróż, ale systematycznie, co kilkaset kilometrów, chociażby podczas tankowania czy przerwy na rozprostowanie nóg i odpoczynek. Identycznie należy podejść do kwestii samej kuli haka holowniczego, którą należy mierzyć chociażby przy pomocy suwmiarki. W przypadku kuli zmniejszenie jej średnicy o jeden milimetr dyskwalifikuje ją z dalszego użytkowania!
Źródło: https://unitrailer.pl/pol_m_Zaczepy-i-zawiasy-do-przyczep-154.html

Marcelina@mastermedia.info.pl

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.