HomeZdrowie i UrodaWskaźnik płytki nazębnej – który wybrać

Wskaźnik płytki nazębnej – który wybrać

Wskaźnik płytki nazębnej – który wybrać

Wybarwianie płytki nazębnej to jeden z najlepszych sposobów na uzmysłowienie sobie, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Poprawnie wybarwione zęby pokazują, jak płytka bakteryjna osadza się na nich i ile jeszcze nam brakuje, aby mieć naprawdę czyste zęby. W ostatnim czasie powstało wiele produktów, które to umożliwiają w zaciszu domowym. Który wybrać? Tabletki czy płyn?

Wskaźnik płytki nazębnej a dzieci

Jeśli szukasz dobrego sposobu na to, aby uzmysłowić swojemu dziecku, jak ważne jest dokładne mycie zębów, to wspomniane preparaty doskonale się sprawdzą. Nic tak nie działa na dzieci, jak pokazanie im, że zęby nie są aż tak czyste, jak uważają i nie, jedno pociągnięcie szczoteczką absolutnie nie wystarczy. Co jednak istotne, pod żadnym pozorem nie pozwalaj dziecku samodzielnie korzystać z preparatów. Chociaż substancje w nich zawarte nie są szkodliwe i nie wymagają profesjonalnego podejścia, to i tak jako rodzic czy opiekun musisz być podczas sprawdzania płytki nazębnej u swojego dziecka. Może to być elementem zabawy, ale pamiętaj, żeby dziecko było świadome, jak istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej.

Co barwi płytkę bakteryjną?

W profesjonalnych gabinetach stosuje się dwie substancję – fuksynę lub erytrozynę. Obie mają podobne właściwości, różnią się natomiast sposobem uzyskiwania – erytrozynę można również otrzymać w tabletkach. Substancje te łączą się z polisacharydem płytki bakteryjnej, dzięki czemu ukazują dentyście lub higienistce miejsca na zębach, które wymagają szczególnej uwagi. A co możemy wybrać w domowym zaciszu?

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.profimed.com/zeby-wybielanie-zebow-c4154

Tabletki wskazujące płytkę nazębną

W zależności od konkretnego rodzaju tabletek, barwią one płytkę bakteryjną na czerwono, co ułatwia jej dostrzeżenie już za pierwszym razem. Gdy się już to wydarzy, należy wyczyścić zęby z czerwonej płytki bakteryjnej, a następnie wypłukać usta z jej resztek. Dla pewności, możemy użyć nici dentystycznych (w końcu bakterie gromadzą się również w przestrzeniach międzyzębowych!) oraz płynu do płukania ust. Wśród tabletek możemy wybrać bardzo popularne preparaty od GUM, które mają przyjemny, wiśniowy smak.

Płyn barwiący płytkę bakteryjną

Płyny natomiast barwią najczęściej niechcianą płytkę na niebiesko – najlepiej stosować je przed myciem zębów. Wystarczy nabrać 10 ml, przepłukać płynem usta i gotowe! Taki płyn jak Miradent Plaque Agent szybko pokaże nam (lub naszemu dziecku), gdzie musimy dokładniej czyścić zęby. Warto przy tym pamiętać, iż preparatów tego typu nie należy stosować, gdy nosimy aparat ortodontyczny, ponieważ substancje barwiąca mogą trwale zmienić jego kolor.

Marcelina@mastermedia.info.pl