a
HomeZdrowie i UrodaWalka z próchnicą – skąd się bierze? Jak jej zapobiegać?

Walka z próchnicą – skąd się bierze? Jak jej zapobiegać?

Walka z próchnicą – skąd się bierze? Jak jej zapobiegać?

Próchnica określana jest obecne jako choroba cywilizacyjna – szacuje się, że co drugi mieszkaniec Ziemi ma przynajmniej jeden ubytek spowodowany tym schorzeniem. Obecnie próchnicę odnotowuje się u najmłodszych dzieci. Taka sytuacja jest mocno niepokojąca i każde zwrócić baczniejszą uwagę na to, jak wygląda nasza dieta oraz sposób dbania o zęby. Co warto wiedzieć o tej chorobie? Jak się jej ustrzec?

Próchnicą nazywamy zmiany w obrębie szkliwa ( z czasem również innych tkanek zęba), które powstają w wyniku działania bakterii chorobotwórczych. Wynikiem metabolizmu bakterii jest demineralizacja szkliwa i jego degradacja. Choroba z czasem może zacząć obejmować głębsze tkanki zęba, przez co pojawia się charakterystyczny ból. Im wcześniej wykryte zmiany próchnicze – tym krótsze leczenie oraz mniejszy dyskomfort.

Próchnica – jak powstaje?

Aby próchnica pojawiła się na naszych zębach konieczne jest pojawienie się w jednym czasie kilku czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście dieta bogata w cukry, które są pożywką dla bakterii. Same bakterie rozwijają się na nawarstwiającej się płytce nazębnej, która powstaje w wyniku nieregularnego mycia zębów i zaniedbywania higieny. Do powstania próchnicy konieczny jest również czas, w którym higiena będzie zaniedbana.
Pierwsze zmiany możemy zaobserwować gołym okiem: na tle jasnego szkliwa pojawia się zaciemnienie, które z czasem zaczyna się robić coraz większe. Wraz z naciekaniem próchnicy do wnętrza zęba zaczynamy odczuwać ból – to znak, że zmiany objęły nerwy.

Leczenie próchnicy polega na jej powierzchniowym usuwaniu podczas zabiegu stomatologicznego. Zazwyczaj nie ma potrzeby znieczulania miejscowego, jednak osoby czułe na ból często decydują się na to rozwiązanie. Długość zabiegu zależy od wielkości zmian. Po usunięciu zmian ząb zabezpieczany jest plombą.
Czytaj więcej na b-med.com.pl.

Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.