Categories:

Ubezpieczenie OC – co musimy wiedzieć?

Ubezpieczenie OC jest jednym z najczęściej kupowanych w Polsce – wynika to z faktu, że jest ona obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Nie jest to jednak jedyna polisa, którą mogą kupić posiadacze samochodów. Co warto wiedzieć o polisie OC?

Jak działa ubezpieczenie OC?

Polisa odpowiedzialności cywilnej to ubezpieczenie, które działa na korzyść innych użytkowników drogi. W przypadku kolizji czy wypadku spowodowanego przez osiadacza polisy, wszelkie szkody opłacone zostaną właśnie ze składki ubezpieczenia (do pewnego pułapu finansowego). Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową w Polsce, a poruszanie się bez niej po polskich drogach jest karalne. Ubezpieczenie OC ma ważność roku. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest zakupienie polisy 30-dniowej (jest ona zarezerwowana np. dla właścicieli samochodów zabytkowych czy osób rejestrujących zakupiony samochód). Widząc, że kończy się ważność posiadanej polisy, warto zadbać o to, by zachować ciągłość ubezpieczenia. W przeciwnym razie możemy spodziewać się kar finansowych. Od czego zależy wysokość polisy OC? Opłata za OC nie jest stała – wynika zarówno w wieku i pojemności silnika samochodu, jak i wieku posiadacza oraz przyznanych mu zniżek. W przypadku młodych i niedoświadczonych kierowców cena za OC będzie bardzo wysoka.

Ubezpieczenie OC i inne polisy

Ubezpieczenie OC nie jest jedyną polisą dostępną na polskim rynku (ale jedyną obowiązkową!). Chcąc lepiej zadbać o własne mienie, warto pomyśleć również o innej polisie, np. autocasco. AC to polisa ubezpieczeniowa, której zakres ochrony wybieramy sami – może być on podstawowy lub rozszerzony, co wpływa też bezpośrednio na cenę ubezpieczenia. Polisa AC chroni przed skutkami kolizji, wypadków, ale też kradzieży czy szkodą całkowitą. AC okaże się też przydatne, gdy samochód zostanie uszkodzony na parkingu.