HomeZdrowie i UrodaSoniczne czy tradycyjne – jakie szczoteczki do zębów wybrać

Soniczne czy tradycyjne – jakie szczoteczki do zębów wybrać

Soniczne czy tradycyjne – jakie szczoteczki do zębów wybrać

Mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie może uchronić nie tylko przed próchnicą i chorobami dziąseł. To właśnie mycie zębów rano i wieczorem, ale również po każdym posiłku to dla wielu Polaków podstawowa czynność w zakresie dbania o jamę ustną. W samym myciu zębów ważnym elementem jest dobór odpowiedniej pasty do zębów oraz wybór szczoteczki do zębów, która nie tylko będzie czyścić powierzchnię zębów, ale również zadba o stan dziąseł czy pomoże w oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.

Potęga szczoteczek tradycyjnych

Polacy najczęściej wybierają tradycyjne szczoteczki, służące do mycia zębów. Niektóre z nich są dostępne ze specjalnymi nakładkami, które umożliwiają czyszczenie języka. Takie szczoteczki doceniane są ze względu na ich dostępność i dość niską cenę, jednak mimo tego statystyczny Polak wymienia szczoteczkę dużo rzadziej niż co 3 miesiące. W ofercie drogerii znajdują się szczoteczki o zróżnicowanej miękkości. Do mycia zębów osoby dorosłej wystarczy szczoteczka o średniej miękkości. Jednak gdy użytkownik nosi aparat ortodontyczny lub też cierpi na choroby dziąseł, wówczas lepsza jest szczoteczka miękka. Według statystyk najczęściej jednak polscy konsumenci wybierają szczoteczki twarde uważając, że właśnie taka szczoteczka zapewni najlepsze efekty czyszczące. Niestety zbyt twarda szczoteczka może niszczyć szkliwo, działa również niezbyt korzystnie na dziąsła.

A może szczoteczka soniczna?

Coraz większą popularnością cieszą się szczoteczki mechaniczne, najczęściej soniczne, działające w oparciu o ładowane akumulatory. Takie szczoteczki rekomendowane są przez stomatologów ze względu na pulsująco-wibrujące ruchy główki, pozwalające na dokładniejsze umycie zębów także w mało dostępnych przestrzeniach. Atutem szczoteczek sonicznych jest również delikatny nacisk, przy czym w wielu modelach można również samodzielnie ustawiać parametry mycia, uwzględniając np. choroby przyzębia czy tendencję do niszczenia szkliwa. Pulsowanie szczoteczki zapobiega także odkładaniu kamienia nazębnego, co przy myciu zębów tradycyjną szczoteczką jest dość powszechne. Dużym atutem szczoteczek elektrycznych i sonicznych jest również delikatny masaż dziąseł, co wpływa korzystnie na ich ukrwienie. Oczywiście także w tym przypadku należy zadbać o regularną wymianę główki myjącej.
Szczoteczki do zębów są dostępne zarówno w wersji tańszej, jako tradycyjne szczoteczki, jak i w wersji droższej, jako szczoteczki elektryczne. Bez względu na rodzaj szczoteczki do zębów należy pamiętać o ich regularnym wymienianiu oraz stosowaniu co najmniej dwa razy dziennie.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z profimed.com/katalog/szczoteczki-do-zebow.

Marcelina@mastermedia.info.pl

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.