HomeCiekaweRobot spawalniczy przydatny dla nowoczesnego zakładu produkcyjnego

Robot spawalniczy przydatny dla nowoczesnego zakładu produkcyjnego

Robot spawalniczy przydatny dla nowoczesnego zakładu produkcyjnego

Zastosowanie robotów w przemyśle i usługach jest coraz bardziej powszechnie. Szybki postęp techniczny, jaki się obecnie odbywa, pozwala na to, aby przy coraz większej liczbie i zakresie czynności człowieka zastąpiły maszyny. Zastosowanie robotów daje wymierne korzyści na czele z finansowym, dlatego coraz więcej firm decyduje się na zautomatyzowanie zadań, które wykonują. Wśród wielu czynności, jakie są wykonywane na liniach produkcyjnych, do bardzo powszechnych należy spawanie. Jest to z jednej strony czynność wymagająca dużej precyzji, a z drugiej często niebezpieczna, dlatego coraz częściej spawanie powierza się robotom spawalniczym.

Roboty spawalnicze niezastąpione w nowoczesnej firmie

Spawanie jest czynnością wymagającą ogromnej precyzji. Niewielkie elementy, które muszą być połączone nie tylko trwale, ale również estetycznie, wymagają od spawacza niezwykle wprawnej ręki. Współczesne roboty spawalnicze są w stanie taką precyzję zapewnić. Co więcej, robot spawalniczy jest w stanie gwarantować jakość spawu przez cały czas działania, co w przypadku człowieka nie zawsze jest możliwe. Rezultatem zastosowania robotów spawalniczych jest więc większa dokładność i estetyka spawanych przedmiotów.
Ponadto, spawanie jest czynnością, którą człowiek musi wykonywać w specjalnym stroju chroniącym ciało, w szczególności oczy, przed uszkodzeniem. Maszyny takiej ochrony nie potrzebują i są jednocześnie na tyle odporne na działanie szkodliwych czynników, że nie wpływa to na ich działanie. Wiele firm sięga po urządzenia automatyczne także z powodu niedoborów fachowców na rynku pracy.

Możliwości robotów spawalniczych

Większości osób zastosowanie robotów kojarzyć się będzie zapewne z dużymi fabrykami, w szczególności motoryzacyjnymi. Do niedawna rzeczywiście tak było, gdyż robot spawalniczy był urządzeniem drogim, nieosiągalnym dla mniejszych firm. Obecnie ta sytuacja wygląda już inaczej, a roboty służące do spawania mogą nabywać też mniejsze zakłady produkcyjne. W każdej firmie, niezależnie od jej wielkości, roboty spawalnicze przyczynią się do wymiernych wyników finansowych. Wykonują one bowiem pracę szybciej od człowieka, a jednocześnie wydajniej.
Formy produkujące roboty spawalnicze oferują maszyny do różnego rodzaju spawań. Współczesny robot spawalniczy może wykonywać m.in. spawanie MIG, MAG, TIG, ColdArc czy CMT. W połączeniu z zaawansowanym komputerem sterującym robot taki będzie dla każdej firmy pożytecznym narzędziem, którego zakup w pozytywny sposób wpłynie na płynność produkcji, zachowanie standardów, oraz możliwość kontrolowania jakości spawania.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z comauonline.pl/roboty/spawanie-i-zgrzewanie/.

Marcelina@mastermedia.info.pl

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.