Categories:

Rezonans magnetyczny – najczęstsze pytania

Badanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) wykorzystuje pola magnetyczne i fale radiowe do nieinwazyjnego obrazowania tkanki. Zapewnia ono większą szczegółowość niż inne metody obrazowania ciała.

Skanery MRI to złożone urządzenia, które potrafią zajrzeć głęboko w ludzką tkankę w celu zdiagnozowania wszelkiego rodzaju schorzeń. Ale aby to zrobić, pacjenci muszą pozostać w zamkniętej przestrzeni, czasami przez długi czas i nie ruszać się. Z tymi procedurami wiążą się najczęstsze obawy pacjentów.

 

Badanie MRI może być trudne, zwłaszcza jeśli masz klaustrofobię, boisz się głośnych dźwięków, nie znosisz pozostawania w bezruchu lub obawiasz się wyników. Wiedz, że rezonans magnetyczny należy do najbezpieczniejszych dostępnych procedur medycznych.

Rezonans magnetyczny – jak zachować spokój?

Jeśli rezonans magnetyczny wywołuje u Ciebie niepokój, wiedz, że nie jesteś sam. Strach nie musi wcale stanąć Ci na drodze do uzyskania odpowiedzi, których potrzebujesz z tego badania. Można wyszczególnić kilka rzeczy, które warto zrobić, aby opanować lęk przed badaniem np. właściwie oddychać.

 

Doświadczanie lęku podczas badania metodą rezonansu magnetycznego jest powszechne. Maszyny emitują głośne dźwięki (z powodu uderzających metalowych cewek, wibrujących szybkimi impulsami elektryczności), a samo przebywanie w tubie może być trudne dla osób klaustrofobicznych.

 

Nie ma się jednak czego obawiać. Rezonans magnetyczny jest bezbolesny. Technik obsługujący maszynę na pewno porozmawia z Tobą przed badaniem i wyjaśni najistotniejsze kwestie.

 

W czasie, gdy Ty leżysz w kapsule, masz do dyspozycji przycisk alarmowy. Możesz go nacisnąć w dowolnym momencie badania, aby powiadomić technika, jeśli odczuwasz jakiekolwiek problemy z oddychaniem itp.

Jak zrelaksować się przed badaniem za pomocą rezonansu magnetycznego? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.

W tubie na rezonans magnetyczny zadbaj o swoje ciepło

Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Dlatego zadbaj o to, by było Ci ciepło i przytulnie. Miejsce, w którym wykonywany jest rezonans magnetyczny zwykle jest miejscem odosobnionym i nie narażonym na źródła ciepła. To powoduje, że jeśli jesteś typem zmarzlucha, leżąc bez ruchu z czasem możesz odczuwać chłód. Z drugiej strony, maszyna do obrazowania MRI generuje dużą energię i może w niektórych miejscach nagrzewać Twoje ciało. Wiele zależy też od części ciała, jaka jest poddawana obrazowaniu. Być może do wykonania rezonansu niezbędne będzie przebywanie głęboko w tubie MRI.

Spróbuj włożyć poduszkę pod kolana, jeśli to możliwe

W trakcie układanie Cię do badania, technik będzie podkładał pod różne części Twojego ciała mniejsze lub większe poduszki i kliny. Mają one zagwarantować niezmienioną pozycję przez cały czas badania. Dlatego, jeśli uważasz, że w którymś miejscu jest Ci niewygodnie, coś uciska lub musisz zbyt nadwyrężać mięśnie, poproś o dodatkowe zabezpieczenie poszczególnych części ciała poduszkami.

 

Staraj się kontrolować swój oddech

Jeśli poczujesz się zestresowany, weź wdech przez nos i powoli wydychaj powietrze przez usta, licząc do 10 za każdym razem. Spokojny oddech wpływa bezpośrednio na zachowanie spokoju.

Weź ze sobą maskę do spania

Jak często masz okazję położyć się, zamknąć oczy i odpocząć? Jeśli szczególnie niepokoi Cię ograniczona przestrzeń, po położeniu się na łóżko do badania, nałóż na oczy maskę do spania. W ten sposób nie zobaczysz ograniczonej przestrzeni i nie będzie Cię kusić, by rozglądać się, tak jak mógłbyś robić, gdybyś po prostu zamknął oczy.

Wybierz się na mentalną wędrówkę

Udawaj, że skaner MRI to urządzenie transportowe, które może wysłać Cię w dowolne miejsce na świecie. Wyobraź sobie wędrówkę po ulicach miasta, które zawsze chciałeś zwiedzić, a może zwiedzanie europejskiej stolicy lub opalanie się na hawajskich plażach? Masz trudności z wyobrażeniem sobie tego wszystkiego? Zacznij od wyjścia (oczywiście tylko w wyobraźni) z miejsca, w którym jesteś. Zwróć uwagę na szczegóły, które zauważyłeś w drodze. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia.