a
HomeTechnologiaPrzygotowanie do samodzielnego lakierowania

Przygotowanie do samodzielnego lakierowania

Przygotowanie do samodzielnego lakierowania

Jeśli chcemy, aby nasz samochód prezentował się elegancko, musimy regularnie uzupełniać ubytki lakiernicze. Nie każdego stać na to, aby wykonywać lakierowanie u fachowców. Jest to bowiem wyjątkowo droga usługa. Warto więc nauczyć się lakierowania, aby być pod tym względem całkowicie samowystarczalnym.

Usuwanie rdzy

Niestety, ale blachy samochodowe są bardzo podatne na rdzę. Jeśli zauważymy, iż na naszym samochodzie pojawiła się rdza, koniecznie musimy się jej pozbyć, na przykład poprzez użycie cynku w sprayu, zanim rozpoczniemy lakierowanie. Również wtedy, gdy rdza się nie pojawiła, cynk w sprayu może się przydać, aby zapobiec pojawianiu się rdzy w przyszłości.

Warto pamiętać, iż nie możemy rozpocząć lakierowania od razu po nałożeniu cynku w sprayu, czy też jakiejkolwiek innej substancji, która ma usunąć rdzę z blachy. Musimy odczekać co najmniej jedną dobę, aby mieć pewność, że substancja wiążąca rdzę zadziała. Ponadto, w czasie pomiędzy nałożeniem owej substancji, a rozpoczęciem lakierowania należy chronić karoserię przed deszczem. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie samochodu na ten czas w garażu.

Cynk w sprayu nałożony – co dalej?

Następnym krokiem, po zapewnieniu ochrony przed rdzą jest dobór najodpowiedniejszego lakieru. Ażeby dokonać dobrego wyboru, musimy koniecznie dowiedzieć się, jaki jest kod lakieru, który już jest nałożony na naszą karoserię. Następnie, należy poszukać oznaczonego tym samym kodem lakieru.

Informacji odnośnie kodu lakieru szukać powinniśmy na tabliczce znamionowej samochodu. W niektórych przypadkach, jest on umieszczony również w dokumentach samochodowych, jednak nie zawsze ma to miejsce. Ponadto, kod lakieru jest zaszyfrowany w numerze VIN. Tak więc nie powinno być problemów z poznaniem kodu lakieru.

Jakie lakierowanie możemy wykonywać samodzielnie?

Wydaje się, iż nie powinniśmy podejmować się samodzielnego lakierowania w przypadku, gdy na karoserii pojawiła się bardzo duża rdza. W takim przypadku cynk w sprayu może bowiem nie być wystarczający. Jeśli natomiast nie usuniemy całkowicie rdzy, lakierowanie nie przyniesie oczekiwanych efektów i będzie wymagało poprawy.

Warto wykonywać lakierowanie samodzielnie zawsze wtedy, gdy jest to lakierowanie punktowe. Wymaga ono bowiem stosunkowo niewiele pracy, a poza tym nie jest zbyt trudne. Ponadto, nawet tak niewielkie lakierowanie u fachowca kosztuje niezwykle dużo. Zdecydowanie warto więc kupić lakier, do którego dołączony jest odpowiedni pędzelek i samemu wykonać lakierowanie punktowe.

Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Lakiery24.com

Tags
Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.