HomeCiekawePraca za granicą

Praca za granicą

Praca za granicą

Na przestrzeni ostatnich lat tysiące Polaków zdecydowało się opuścić kraj i szukać szczęścia poza jego granicami. Mimo tego, że największa współczesna fala emigracyjna przypada na lata 2005 – 2008, nie sposób nie zauważyć, że w dalszym ciągu, rok w rok, ogrom ludzi opuszcza kraj. Według raportu Work Service, w ubiegłym roku emigrację rozważał co piąty Polak w wieku produkcyjnym. Dlaczego rodacy poszukują szczęścia za granicą?

Podróż do lepszego życia

Głównym powodem emigracji są oczywiście zarobki. Poziom życia w zachodnich krajach gwarantuje pensję nawet kilkukrotnie wyższą niż ta, którą oferuje polski pracodawca. Dla części emigrantów wyjazd do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy, coraz popularniejszej, Norwegii wiąże się z opuszczeniem rodzinnego kraju na zawsze – większość osób, które zdecydowały się na pracę za granicą nie wraca do Polski. Z drugiej strony, sezon wakacyjny co roku rozpoczyna falę tymczasowych wyjazdów młodzieży, dla której dwumiesięczna praca na plantacji w  Holandii jest przygodą życia, która dodatkowo przynosi niemałe korzyści finansowe. Wiele młodych osób, które ukończyły szkołę średnią, decyduje się na roczny odpoczynek od nauki. Czas między zakończeniem liceum czy technikum, a rozpoczęciem studiów, przeznacza na pracę za granicą. Podróżując do krajów Unii Europejskiej cała procedura wyjazdu jest niezwykle prosta.  Formalności związane z umowami i opodatkowaniem również nie stanowią problemu – na stornach takich jak  www.zwrot-podatkow.pl czy www.zwrot-podatku.pl poznasz więcej szczegółów.

Kto emigruje najczęściej?

Zwykło się twierdzić, że do pracy za granicą wyjeżdżają głównie osoby z podstawowym wykształceniem i niskimi kwalifikacjami, które uniemożliwiają znalezienie dobrze płatnej posady w kraju. Nic bardziej mylnego! Analitycy podkreślają, że na wyjazd decyduje się coraz więcej młodych, ambitnych ludzi, którzy ukończyli dobre studia. Czasami zdarza się, że za granicą trudniej dostać prostą pracę niewymagających kwalifikacji niż dobrą posadę specjalisty!

Legalna praca

Czasy, kiedy ludzie emigrowali i szukali pracy „na czarno” dawno już minęły. Zanim zdecydujemy się wyjechać i wybierzemy konkretnego pracodawcę, warto sprawdzić u pewnego źródła jego rzetelność. Warto pamiętać o podatkach – odprowadzając składki możemy liczyć na zwrot podatku.  Na stronie www.zwrotpodatkow.pl można skontaktować się z profesjonalistami, którzy udzielą informacji związanych z pozornie skomplikowanymi kwestiami formalnymi.
 
 

Marcelina@mastermedia.info.pl

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.