HomeDom i WnętrzePorządek w ogrodzie i na podwórku , czyli funkcjonalne domki na narzędzia

Porządek w ogrodzie i na podwórku , czyli funkcjonalne domki na narzędzia

Porządek w ogrodzie i na podwórku , czyli funkcjonalne domki na narzędzia

O bałagan w ogrodzie czy na podwórku wyjątkowo łatwo – pozostawione narzędzia, sprzęty, zabawki dzieci w krótkim czasie mogą piękną przestrzeń zieleni zamienić w strefę śmieci. Do utrzymania ładu oraz zabezpieczenia narzędzi właścicielom ogrodów przysłużą się dobrze domki narzędziowe drewniane, które pozwolą na lepszą organizację przestrzeni i utrzymanie czystości.

Jaki domek wybrać?

Na rynku dostępne są propozycje z różnych surowców: metal, plastik i drewno. Co wybrać? Który domek będzie rozwiązaniem trwałym, a przy tym przyjaznym otoczeniu?Domy z plastiku są stosunkowo tanie i często dość ładne, ale w dobie walki o budowanie zachowań proekologicznych, zakup plastiku do ogrodu nie jest w dobrym stylu, a na pewno nie służy przykładem dla młodego pokolenia. Domki metalowe źle zabezpieczone ulegają korozji oraz nagrzewają się nadmiernie podczas słonecznej letniej pogody.Domki narzędziowe drewniane są wyborem zdecydowanie najlepszym: trwałe, przyjazne środowisku, piękne i funkcjonalne.

Nie tylko schowek na ogrodowy bałagan

Domek z drewna służący do przechowywania narzędzi ogrodniczych równie dobrze sprawdzi się jako magazyn na leżaki, stoliki ogrodowe, donice, kosiarki, zabawki dziecięce, przechowalnia warzyw korzeniowych czy przetworów domowych zamkniętych w słoikach. Te ostatnie warto zabezpieczyć przed mrozami, ale zimy w Polsce są ostatnio łagodne, więc altanka w ogrodzie świetnie zastąpi piwnicę czy spiżarnię.

Decyzja o zakupie

Domki narzędziowe można stawiać na działkach bez żadnych zezwoleń. Nie wymagają one wykonywania fundamentów – wystarczy podstawa z bloczków betonowych. Aby nie utrudniać korzystania z przestrzeni sąsiadom zza płotu, warto zachować zasadę odległości od ogrodzenia proporcjonalnej do wysokości budynku.

Domki narzędziowe można łączyć z innymi budynkami gospodarczymi, np. z drewutnią. Nie musi być to drugi budynek – wystarczy zadaszona konstrukcja sąsiadująca ze ścianą domku narzędziowego. Niewielkim kosztem można zyskać dodatkowe miejsce na sezonowanie drewna, a przy tym ocieplić ścianę altany narzędziowej.

Konserwacja altanki z narzędziami

Jak każda rzecz zrobiona z drewna i wystawiona na działanie czynników atmosferycznych, domki narzędziowe drewniane wymagają zabezpieczenia odpowiednią farbą, bejcą czy lakierem a następnie konserwowania co kilka lat. Zniszczone pokrycie dachu lub uszkodzone przez wilgoć czy korniki deski można wymieniać pojedynczo. Domki z drewna są trwałe i jedynie chęć zmiany aranżacji przestrzeni wokół domu może być powodem do radykalnej zmiany, czyli zakupu nowej altanki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw

Marcelina@mastermedia.info.pl