HomeTechnologiaPłetwy do nurkowania.

Płetwy do nurkowania.

Płetwy do nurkowania.

Jednym z niezbędnych elementów nurkowego ekwipunku są płetwy. Na pierwszy rzut oka inspirowane wyglądem kaczych stóp, jednak ich rola jest jak najbardziej poważna. Poznajmy więc bliżej płetwy do nurkowania, zasadę ich działania oraz rodzaje.

W jakim celu nurek zakłada płetwy?

Dla nurka płetwy stanowią przedłużenie stóp. Zwiększają także powierzchnię stóp. Umożliwiają szybkie i sprawne poruszanie się pod wodą przy minimalnym wysiłku. Na pracę płetw ma wpływ cały szereg czynników, rozpoczynając od jej wielkości, poprzez twardość materiału, z którego została wykonana, kończąc na specyficznej budowie dysz umieszczonych na piórze płetwy. Wszystko to po to, by nurek mógł poruszać się jak najszybciej, przy zużyciu jak najmniejszej ilości energii.
Jednym słowem płetwy stanowią element sprzętu do nurkowania, którego zadaniem jest umożliwienie nurkowi poruszania się pod wodą oraz zachowanie sił.

Rodzaje płetw

Płetwy kaloszowe zakładane są na gołą stopę, bez użycia skarpet. Należy wybierać je tak samo jak buty – muszą pasować do stopy wielkością. Jest to sprzęt do nurkowania, który bezpośrednio przylega do naszego ciała, powinien więc dopasowywać się do niego.
Stopa i płetwa są zespolone ze sobą na trwałe, mogą być wykonane z jednorodnego materiału lub z różnych ich rodzajów.
W odróżnieniu od płetw kaloszowych, płetwy paskowe zakładane są na buty nurkowe. Założenie ich na gołą stopę może doprowadzić do powstania nieprzyjemnych otarć.
Także w wypadku tych płetw istotne jest ich dobre dopasowanie, z tą różnicą, że płetwę mierzymy mając na stopach buty nurkowe.

Budowa płetwy

Każda płetwa składa się z kilku elementów:
– stopa płetwy – typu kalosz lub paskowa; stopa płetwy przytrzymuje płetwę na stopie nurka. W zależności od tego, z którym typem płetw mamy do czynienia obejmuje ją razem z piętą lub bez niej;
– pióro – pióro płetwy to jego część napędowa, jej ruchy przekładają się na ruch nurka. Może mieć różny stopień sztywności i długość, co ma znaczenie dla ilości wysiłku, jaki nurek musi włożyć w prace płetwami;
– pasek – to kawałek miękkiej gumy który przytrzymuje płetwę na stopie nurka;
– zapięcie paska – może przybierać różne formy, takie jak na przykład klamerki lub zatrzaski;
– dysze – ułożone wzdłuż pióra płetwy, mają zwiększać efektywność pracy mięśni nóg nurka. Poprawiają przepływ wody wzdłuż płetw, a różnorodność rozwiązań jest bardzo duża.
Płetwy to niezbędny sprzęt do nurkowania. Bez nich poruszanie się pod powierzchnią wody okazuje się zbyt męczące, a prędkości osiągane przez nurków – zbyt niskie.
Tekst powstał we współpracy z DiveGear.pl

Marcelina@mastermedia.info.pl

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.