HomeZdrowie i UrodaOpieka nad seniorami – ratunkiem przed bezrobociem

Opieka nad seniorami – ratunkiem przed bezrobociem

Opieka nad seniorami – ratunkiem przed bezrobociem

Długotrwały brak pracy zmusza kobiety do podejmowania ryzykownych decyzji. Takową jest z pewnością wyjazd za granicę i praca opiekunki. Opieka nad seniorami w Niemczech w zasadzie niewiele różni się od tej świadczonej w Polsce. Barierą może być natomiast brak znajomości języka niemieckiego, bez niej trudno porozumieć się z podopiecznym.

O czym należy pamiętać przed wyjazdem do Niemiec?

Należy przede wszystkim odświeżyć znajomość języka niemieckiego. Jeżeli jest ona wystarczająco dobra, to można jedynie wziąć parę lekcji online w internecie. To sprawi, iż przypomnimy sobie najważniejsze kwestie takie jak gramatyka czy podstawowe słownictwo. Jeżeli natomiast nasz niemiecki woła o pomstę do nieba, należy szybko znaleźć dobrego korepetytora i jak najszybciej przećwiczyć z nim najpotrzebniejsze zwroty. Może na początek przyszłemu pracodawcy wystarczy fakt, iż potencjalna opiekunka jest na tyle komunikatywna, by zrozumieć potrzeby seniora.

Jakie urzędowe sprawy trzeba załatwić przed odjazdem?

Osoba, która chce starać się o posadę opiekunki za granicą, powinna mieć aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Niby opieka nad seniorami w Niemczech nie wiąże się z żadnym niebezpieczeństwem, ale u naszych zachodnich sąsiadów również zdarzają się wypadki komunikacyjne. Można im ulec zarówno w kraju, jak i za granicą. Lepiej niepotrzebnie panikować niż wydać potem mnóstwo pieniędzy na ewentualne leczenie.

Przed wyjazdem warto podpisać legalną umowę z agencją, która pośredniczy w opiece nad seniorami. Umowa jest gwarantem, iż w razie jakichkolwiek kłopotów nie zostanie się na lodzie bez możliwości powrotu do kraju. Dobrym pomysłem jest wręczenie referencji od poprzednich pracodawców, jeżeli pracowało się już wcześniej w tym zawodzie. Nie zaszkodzą też aktualne badania lekarskie.

Kogo najchętniej zatrudnia się do opieki nad seniorami w Niemczech?

Najbardziej poszukiwane na rynku opiekuńczym są pielęgniarki, rehabilitantki czy osoby o wykształceniu medycznym. W opiece nad seniorami w Niemczech najważniejsza jest dyspozycyjność. Jest rzeczą oczywistą, iż zagraniczna opiekunka będzie musiała zamieszkać ze swoim podopiecznym i świadczyć mu usługi opiekuńcze przez całą dobę. Niemniej wspólne mieszkanie to korzyść dla obu stron. Opiekunka zaoszczędzi nieco grosza, a senior będzie czuł się pewniej, mając kogoś wykwalifikowanego u swojego boku.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

Marcelina@mastermedia.info.pl

producent pudełek ortodoncja katowice