HomeDom i WnętrzeOdpowiedzialność na budowie

Odpowiedzialność na budowie

Odpowiedzialność na budowie

Niektórzy uważają, że praca na budowie jest monotonna, i że każdy dzień przynosi tak naprawdę to samo. Doświadczeni budowlańcy być może będą skorzy przyznać temu stanowisku rację, ale na pewno nie ci z budowy w okolicach niepozornej wioski na Podlasiu. Wydarzenie to zapewne na zawsze odmieniło ich patrzenie na rzeczywistość pracownika fizycznego…

Dzień jak co dzień

– Czy blachodachówka już przyjechała?! – warknął kierownik budowy z samego rana.
– Nie bardzo… Dodzwonić się do firmy nawet nie mogę… – odpowiedział zastępca.
– No to mamy jesteśmy w kropce… Dzwoń do zleceniodawcy, pytaj się, co mamy robić w tej sytuacji…
Takie sytuacje nierzadko mają miejsce. Tym razem jednak okazało się, że firma, która miała dostarczyć na plac budowy nowiutką blachodachówkę, splajtowała, a po jej zarządzie ślad zaginął. Chaos trwał przez cały tydzień. Opóźnienie zaczęło się robić bardzo znaczące, co niestety zaczęło dawać się we znaki w drużynie. Nikt nie wiedział, skąd teraz wezmą materiał na dach, stworzyła się sytuacja patowa.

Zwrot

Dopiero po trzech tygodniach negocjacji i kłótni – dosłownie! – blachodachówka przybyła na miejsce przeznaczenia. Została zamówiona w jakimś mało znanym przedsiębiorstwie budowlanym, który specjalizuje się (podobno) w sprzedaży okryć dachowych. Prace mogły ruszyć dalej, obyło się także bez jakiś znaczących kar. Kiedy już wszystko zostało ukończone, okazało się, że nowy dostarczyciel blachodachówki był kiedyś pracownikiem firmy, która splajtowała. Opowiedział wszystkim o tym, że były podejmowane tam nieuczciwe praktyki, a nawet posuwano się do zamawiania felernych egzemplarzy pokryć dachowych.
Budowlańcy długo zastanawiali się, co zrobić z tymi informacjami. W końcu postanowili, że prześledzą historię swoich prac i skontaktują się ze swoimi wcześniejszymi pracodawcami. Powiedzieli im, że blachodachówka, którą mają założoną, być może jest wątpliwej jakości, i że mogą wspólnie wejść na drogę sądową w tej sprawie.

Zjednoczenie

Cała ta opowieść dotyczy uczciwości. Praca na budowie, budowanie domów jest zadaniem niezmiernie odpowiedzialnym, dlatego opisana powyżej postawa zasługuje na najwyższe słowa uznania. Blachodachówki są świetnym materiałem na pokrycie dachowe, ale jeżeli zakłada się je w pełni sprawne. W przeciwnym razie mogą stanowić zagrożenie dla człowieka. Odpowiedzialność więc nakazuje zadbać o tych wszystkich, którzy mogą być nieświadomi zagrożenia. Jest to ważne doświadczenie dla pracowników, którzy na nowo przypomnieli sobie, jak ważną pracę wykonują dla ludzi.
Tekst powstał we współpracy z firmą Budmax-metal

Marcelina@mastermedia.info.pl