a
HomeZdrowie i UrodaNurkowanie dla dzieci

Nurkowanie dla dzieci

Nurkowanie dla dzieci

Nurkowanie kojarzy się z relaksującym widokiem barwnych raf koralowych, z wodą i ciszą dookoła, z kojącym odcięciem się od zewnętrznego świata. Jednak zanim osiągnie się te wszystkie piękne stany, trzeba najpierw nauczyć się przyziemnej techniki. Warto wybrać dla dzieci kurs, który sam w sobie będzie świetną zabawą.

Na czym polega kurs Junior OWD?

Jest to właściwie taki sam kurs, jak kurs nurkowania OWD dla dorosłych. Juniorzy muszą spełnić wszystkie wymogi, jednak ich wiek musi wynosić jedynie 10 lat, a maksymalna głębokość, na którą wolno im nurkować po ukończeniu kursu, to dwanaście metrów (zamiast osiemnastu przewidzianych dla dorosłych). Nie wymaga się świetnej umiejętności pływania, jednak na wielu kursach sprawdzane są podstawowe zdolności w tym zakresie.

Kurs składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, a odbywa zwykle w niewielkich grupach. W skład kursu wchodzą zajęcia praktyczne na basenie oraz w wodach otwartych, a kończy się on odpowiednim egzaminem, od którego uzależnione jest otrzymanie certyfikatu.

Jak przygotować dziecko do kursu?

Naturalnie w kursie nurkowania uczestniczą zwykle dzieci, dla których wodne szaleństwa nie mają tajemnic. Warto jednak przez zapisaniem dziecka na kurs przewidzieć podstawową naukę pływania – dzięki temu będzie czuło się o wiele bezpieczniej, niż gdyby nie miało tej umiejętności. Co dość oczywiste, trzeba też spytać dziecko o chęć uczestnictwa w takim kursie.

Sprzęt, którego wymaga nurkowanie, można zwykle wypożyczyć. Najczęściej jest on wliczony w cenę kursu. Nie warto kupować kompletu sprzętu dla dziecka zanim przekona się ono, czy zajęcia z nurkowania mu odpowiadają. Sprzęt kosztuje sporo, a dziecko wyrasta z niego, jak z wszystkich innych ubrań. Nie jest to więc powód do zmartwienia – odpowiednie akcesoria zostaną zapewnione przed zajęciami.

Czy wszystkie dzieci mogą wziąć udział?

Zwykle jest ustalana pewna granica wiekowa, poniżej której dzieci nie mogą wziąć udziału w kursie – to najmniej osiem lat. Powodem do zrezygnowania z tego pomysłu jest też naturalnie niezbyt dobre zdrowie, jak problemy ze strony układu oddechowego albo ortopedyczne, uniemożliwiające swobodne poruszanie się. Przy drobniejszych dolegliwościach warto najpierw spytać o zdanie lekarza.

Nie ma też powodu by zmuszać dzieci, które boją się wody lub głębokości. Nurkowanie to fascynujący sport, ale nawet dziecko zapalonych nurków nie musi podzielać tego entuzjazmu. Jeśli reaguje lękiem, być może jest za młode lub po prostu ten sport mu nie odpowiada.

Tekst powstał we współpracy z DiveGear.pl

Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.