HomeCiekaweNieruchomości komercyjne na Śląsku

Nieruchomości komercyjne na Śląsku

Nieruchomości komercyjne na Śląsku

Śląsk coraz częściej kojarzony jest z rozwijającym się przemysłem oraz sektorem usług. Z pewnością sprzyjają temu nieruchomości komercyjne, wystawiane na sprzedaż oraz dostępne jako tereny do wynajęcia, na których można prowadzić określony rodzaj działalności. Na co zatem zwracają największą uwagę inwestorzy?

Lokalizacja ma znaczenie

Choć Śląsk kojarzy się bardzo pozytywnie z doskonałą komunikacją, to dla części inwestorów położenie nieruchomości komercyjnej ma znaczenie. Chodzi tu przede wszystkim o łatwość dojazdu, rozumianą zarówno w kontekście dojazdu do samej działki, jak i dojazdu dla różnych rodzajów samochodów ciężarowych, które przewożą wyprodukowane towary.
Coraz mniejsze znaczenie ma położenie przy liniach kolejowych, choć dla firm wytwórczych korzystanie z kolei może mieć znaczenie. Dla większości przedsiębiorstw najważniejszy jest transport kołowy, dlatego poszukują one nieruchomości, które są położone przy drogach krajowych i wojewódzkich, względnie przy zjazdach z takich dróg.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Bardzo duże znaczenie przy wyborze nieruchomości komercyjnej ma plan zagospodarowania przestrzennego. Niektóre działki, głównie w okolicach Siemianowic Śląskich i Rybnika, wystawiane są na sprzedaż jako działki o ściśle określonym przeznaczeniu, np. do wykorzystania jako obiekty magazynowy czy o charakterze turystycznym.
Plan zagospodarowania jest najważniejszym czynnikiem, jaki jest brany pod uwagę w przypadku nieruchomości i działek, udostępnianych w ramach parków przemysłowych. W tym przypadku działki są dostępne jedynie dla konkretnych rodzajów działalności. Wszelkiego rodzaju dojazdy, utwardzanie działki i budowa ramp dla pojazdów ciężarowych to inwestycje w działkę a jednocześnie koszt, jaki ponosi najczęściej właściciel działki. Warto zatem wykorzystać takie ułatwienia dla biznesu.

Udogodnienia w prowadzeniu działalności

Najważniejszym elementem jest z pewnością zgodność prowadzonej działalności z planem zagospodarowania, jaki został stworzony z myślą o konkretnej działce i położonej na niej nieruchomości komercyjnej. Często takie nieruchomości zlokalizowane są w sąsiedztwie innych przedsiębiorstw o zbliżonej działalności, co pozwala na optymalizację części kosztów.
W przypadku nieruchomości położonych w parkach przemysłowych często, w celu przyciągnięcia inwestorów, oferuje się szczególne udogodnienia, jak np. okresowe obniżki w wysokości odprowadzanych podatków.
Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – nieruchomości komercyjne

Marcelina@mastermedia.info.pl

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.