HomeMotoryzacjaNie każdy samochód nadaje się do holowania

Nie każdy samochód nadaje się do holowania

Nie każdy samochód nadaje się do holowania

Wielu kierowców oraz posiadaczy lawet nie zdaje sobie sprawy, że istnieją pojazdy wymagające szczególnych warunków holowania oraz takie, których nie można wcale holować

 

Holowanie

Do grupy pojazdów wymagających specjalnych warunków zaliczają się samochody z automatyczną skrzynią biegów, napędem na cztery koła czy też zawieszeniem hydropneumatycznym.

 

W przypadku pojazdów ze skrzyniami automatycznymi zabrania się holowania w sposób taki, że koła pojazdu stykają się z nawierzchnią (np. na lince). W sytuacjach awaryjnych dopuszcza się holowanie na trasie do 50 km, z prędkością do 50 km/h. Konieczne jest ustawienie dźwigni na pozycję N i uruchomienie silnika (o ile jest to możliwe). Jeśli skrzynia uległa awarii lub wyciekł olej, wówczas takie holowanie jest absolutnie zakazane.

 

Jeśli chodzi o auta z napędem na cztery koła to należy pamiętać o wyłączeniu napędu na jednej osi. Auta ze stałym napędem 4×4 oraz takie, w których nie wyłączono jednej osi, mogą ucierpieć z powodu zniszczenia centralnej przekładni.

 

W autach z zawieszeniem hydropneumatycznym po wyłączeniu silnika pojazd opada, a prześwit między nim, a podłożem jest bardzo mały, więc przestawienie pojazdu może spowodować jego uszkodzenie. Konieczne jest skorzystanie ze specjalnych lawet posiadających dźwigi lub platformy opuszczane hydraulicznie.

Holowanie na lince

 

Jeśli pojazd nadaje się do holowania na lince i ma sprawny układ kierowniczy to można wykonać takie holowanie. Linka musi mieć długość od 4 do 6 metrów oraz oznaczenie białymi i czerwonymi pasami lub chorągiewką (żółtą albo czerwoną) na środku. Maksymalna prędkość w obszarze zabudowanym to 30 km/h oraz 60 km/h poza nim. Na autostradzie możliwe jest holowanie auta przy pomocy specjalnego holownika do najbliższego zjazdu. Pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania, a auto holowane musi mieć trójkąt ostrzegawczy umieszczony z tyłu z lewej strony oraz uruchomione światła pozycyjne. Brak trójkąta oraz nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości grozi mandatem i punktami karnymi.

 

Podziękowania dla serwisu: https://pomocdrogowa24-gdansk.pl za pomoc w przygotowaniu tego artykułu.

 

 

Marcelina@mastermedia.info.pl

No Comments

Leave A Comment