HomeCiekaweNadruki sublimacyjne na materiałach reklamowych

Nadruki sublimacyjne na materiałach reklamowych

Nadruki sublimacyjne na materiałach reklamowych

Grafiki umieszczane na różnych przedmiotach uznawane są za znakomite medium służące do rozpowszechniania informacji. Aby przedmioty reklamowe z nadrukiem jak najdłużej pełniły swoje funkcje, klienci poszukują wykonawców nadruków o najwyższej jakości i trwałości, a przy tym w niewygórowanej cenie. Wszelkie wymogi takich produktów spełniają gadżety reklamowe wykonane metodą druku sublimacyjnego.

Jak powstaje druk sublimacyjny na tkaninach i innych powierzchniach?

Mechanizm powstawania nadruku sublimacyjnego należy objaśnić w kontekście procesów chemicznych przebiegających równocześnie w barwnikach i w tkaninie. W odpowiednio wysokiej temperaturze barwniki zmieniają stan skupienia ze stałego w gazowy (z pominięciem fazy płynnej), a jednocześnie podgrzane włókna poliestrowe tkaniny otwierają się – barwnik wnika wówczas w ich wnętrze. Gdy temperatura spada, włókna ponownie się kurczą i zamykają w sobie barwnik na zawsze. W efekcie powstaje nadruk, który jest we wnętrzu włókien, a nie jak w przypadku pozostałych technik, na ich powierzchni.Nadruki sublimacyjne są wyraziste i sprawiają wrażenie wdrukowania obrazu w materiał – w dotyku nie wyczuwa się, że tkanina została zadrukowana farbami.Druk sublimacyjny na tkaninach wymaga użycia barwników nanoszonych na specjalny papier za pomocą drukarek oraz prasy, która może mieć różne kształty, co daje możliwość wykonywania nadruków na powierzchniach innych niż płaskie.

Zalety nadruków sublimacyjnych

Przede wszystkim należy wiedzieć, że sublimacja nadruk z zasady czyni niezwykle trwałym i wyrazistym. Chemiczne substancje barwiące zamknięte we włóknach tkaniny nie ulegają zmianom związanym z upływem czasu, kolejnymi praniami czy działaniem czynników atmosferycznych, głównie promieni UV. Ma to wielkie znaczenie do zadrukowywania flag i transparentów umieszczanych na zewnątrz. Nadruki sublimacyjne może zniszczyć jedynie bardzo wysoka temperatura, ta sama, która wymagana była podczas dokonywania nadruku.

Niewątpliwą zaletą nadruków sublimacyjnych jest wyrazistość i mocne nasycenie kolorami. Sublimacja nadruk najlepsze efekty daje, gdy zadrukowuje się powierzchnie białe, ale również inne tła dają możliwość naniesienia dobrej jakości grafiki.

Nadruki wykonywane dzięki sublimacji barwnika można stosować głównie na powierzchniach materiałów zbudowanych z polimerów. Doskonale sprawdzają się na przedmiotach pokrytych lakierami polimerowymi oraz na tkaninach zawierających 65 i więcej procent tego rodzaju włókien.

Marcelina@mastermedia.info.pl