HomeTechnologiaLakier kameleon

Lakier kameleon

Lakier kameleon

Pasjonaci motoryzacji poświęcają wiele czasu na to, by ich auto było oryginalne, zwracało na siebie uwagę wyjątkowym wyglądem. Przyciemniają szyby, zakładają alufelgi i dodatkowe spojlery. Nic tak jednak nie zmieni wyglądu samochodu, jak lakier kameleon.

Kameleon – ciągła zmiana

Główną cechą lakieru kameleon jest zmienność jego barw, która zależy od kata padania promieni słonecznych. Wysokiej jakości lakier może dawać nawet kilkanaście różnych odcieni. Takie efekty są wynikiem specjalnego składu lakieru. Pigmenty podstawowych kolorów umieszczane są w postaci bardzo małych cząsteczek krzemu, do których przylegają cząsteczki dwutlenku tytanu i tlenku żelaza. Dzięki temu można uzyskać efekty przechodzenia barw i odcieni.
Przechodzenie barw możliwe jest w ramach określonych kolorów, od czarnego przez fioletowy do granatowego, od chromowego do srebrnego itd. Możliwości jest kilkanaście i wybór zależy od naszego gustu.
Węższą wersją lakierów kameleon są lakiery FlipFlop, które zawierają 2 kolory podstawowe i 3-4 odcieni.

Technika malowania

Lakier kameleon wymaga specjalnego lakierowania i niedoświadczone osoby powinny zlecić to zakładowi lakierniczemu, by efekt był zadowalający.
Auto przed malowaniem musi być przygotowane bardzo dokładnie. Wszystkie rysy, ubytki starego lakieru muszą być uzupełnione i dokładnie wyrównane. Pierwszym etapem jest pomalowanie auta 2-3 warstwami czarnym lakierem podkładowym. Kolor czarny dobrze kryje stary lakier i nie powoduje załamywania koloru. Po wyschnięciu podkład trzeba lekko zeszlifować.
Najtrudniejsze jest położenie właściwego lakieru bazowego, również robimy to kilkoma cienkimi warstwami. Lakier musi być natryskiwany w odpowiedniej temperaturze (200 C) i pod odpowiednim ciśnieniem (2,5-4 barów). Warstwy nakładamy co 20 minut. Lakier powinien być nakładany ruchem jednostajnym. Po wyschnięciu ostatniej warstwy (ok. 60 min.) nakładamy 2-3 warstwy lakieru bezbarwnego z utwardzaczem. W ten sposób kameleon staje się niezwykle trwałym lakierem, odpornym na działanie promieni UV i drobne uszkodzenia. Nawet po kilku latach nie straci nic ze swojej świeżości.

Zastosowanie

Lakier nadaje się do malowania samochodów oraz innych mniejszych pojazdów (rowery, motocykle). Nie zawsze trzeba malować całe auto, by uzyskać jego indywidualny wygląd. Taka inwestycja jest stosunkowo droga. Litr lakieru to wydatek ok. tysiąca złotych. Wystarczy pomalować wybraną część lub wykonać tatuaż samochodowy (areograf). W każdej wersji będzie zwracał uwagę i budził zachwyt.
Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Lakiery24.com

Marcelina@mastermedia.info.pl

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.