a
HomeCiekaweKiedy paralizator może być niebezpieczny?

Kiedy paralizator może być niebezpieczny?

Kiedy paralizator może być niebezpieczny?

Kiedy paralizator może być niebezpieczny?

Paralizator jest narzędziem do samoobrony, które ma wywołać u napastnika chwilowy ból i dezorientację, dając ofierze szanse na ucieczkę. Teoretycznie jest narzędziem bezpiecznym, dlatego nie wymaga zezwolenia, a aby go kupić, wystarczy mieć ukończone 18 lat.

Jak działa paralizator?

Kiedy zastosujesz paralizator, agresor zostanie unieruchomiony poprzez wysokie napięcie elektryczne (20 000 – 500 000 V) o bardzo niskim natężeniu, które poraża układ nerwowy. Doznaje on chwilowego paraliżu i silnego bólu, który powinien minąć po kilku minutach. Są jednak sytuacje wyjątkowe, kiedy użycie paralizatora może poważnie wpłynąć na zdrowie, a nawet życie drugiej osoby.

Kiedy wzrasta ryzyko?

Niektóre czynniki mogą sprawiać, że nie wszystkie osoby jednakowo reagują na użycie paralizatora. Porażenie prądem z paralizatora może być niebezpieczne dla:

  • kobiet w ciąży,
  • osób z chorobami serca i układu krążenia,
  • osób będących pod wpływem alkoholu

Czas i moc mają znaczenie

Nie bez znaczenia jest także to, przez ile sekund napastnik jest rażony prądem. Jeśli porażenie trwa dłużej niż 5 sekund, wzrasta ryzyko spowodowania śmierci lub poważnego uszkodzenia zdrowia. W zależności od czasu trwania porażenia, możemy wyróżnić kilka rodzajów uderzeń:

  • 1 sekunda – krótki wstrząs, mający spowodować strach u napastnika, krótkotrwały skurcz mięśni
  • 2-3 sekundy – tzw. półuderzenie, powoduje oszołomienie i upadek, po którym jednak napastnik może niemal od razu wstać
  • 4-5 sekund – jest to pełne uderzenie, jego skutkiem jest utrata orientacji u agresora, paraliż i upadek, po którym agresor może wstać dopiero po upływie kilku lub kilkunastu minut.

Działanie paralizatora zależy także od wartości energii elektrycznej. Szczególnie niebezpieczne mogą być paralizatory generujące prąd o natężeniu powyżej 10 mA. Paralizatorami tego typu są np. tasery, w które wyposażone są rozmaite służby na całym świecie. Tasery działają na odległość kilku metrów, ponieważ są wyposażone w parę elektrod połączonych z urządzeniem za pomocą cienkich przewodów. Zakończone są małymi haczykami, które wbijają się w ciało nawet przez warstwę ubrań.

Musimy pamiętać, że paralizator to nie zabawka. Nie można używać go bez wyraźnego powodu, gdyż może mieć to przykre konsekwencje zarówno dla osoby używającej paralizatora, jak i osoby porażonej prądem.

Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.