Jesteś właścicielem domu jednorodzinnego i przed każdą zimą martwisz się o to, że w przypadku temperatur poniżej zera woda w rurach lub rynnach zamarznie, narażając Cię na szkody? A może posiadasz warsztat samochodowy, w którym niezbędny jest dostęp do wody, a istnieje ryzyko, że w czasie zimy temperatura spadnie tam poniżej zera? Kabel grzewczy do rur to najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji. Takie kable stosuje się zarówno do ogrzewania podłogowego, jak i do ogrzewania wszelkiego rodzaju rur, rynien, dachów, czy podjazdów, aby ochronić je przed zamarznięciem. Ogrzewa się nimi także zbiorniki, czy boiska piłkarskie. Istotny jest fakt, że kable grzewcze nie muszą zabezpieczać jedynie przed zamarznięciem wody. Rurociągi produkcyjne, w których mamy ciekłe produkty jak olej, czy czekolada również mogą zostać zabezpieczone w ten sam sposób.
Jakie są rodzaje kabli grzewczych do rur?
Wyróżniamy dwa rodzaje kabli grzewczych:
- Kable grzewcze stałooporowe – jak nazwa wskazuje, mają stały opór na metr, w związku z tym niemożliwe jest ich przecinanie. W przypadku przecięcia takiego kabla ulega on zniszczeniu i traci właściwości. Końcówka zasilająca w kablu grzewczym stałooporowym znajduje się tylko z jednej strony lub po dwóch stronach. Kable stałooporowe niezależnie jaką temperaturę mamy na zewnątrz, grzeją tak samo, natomiast maksymalna temperatura, na jaką są odporne to 900 stopni.
- Kable grzewcze samoregulujące możemy ciąć na odcinki o dowolnej długości. W środku takiego kabla znajduje się element oporowy, który zwiększa moc tym bardziej, im bardziej spada temperatura otoczenia. Montaż takiego kabla jest prosty i ekonomiczny, ponieważ można go wykonać samemu. Kable samoregulujące można dowolnie montować, krzyżować, mogą się też bezpiecznie ze sobą stykać, ponieważ nie przegrzewają się a maksymalna temperatura ich pracy to 240 stopni.
W montażu obu rodzajów kabli grzewczych zalecany jest termostat, aby uniknąć przegrzania i móc kontrolować temperaturę.
Gdzie wykorzystujemy kable grzewcze do rur?
Kabel grzewczy do rur znajdą zastosowanie w wielu miejscach, w których potrzebny nam jest stały dostęp do wody i nie możemy pozwolić sobie na to, żeby woda w tych rurach zamarzła. Mogą to być domki letniskowe, garaże, pomieszczenie gospodarcze, piwnice i podpiwniczenia. Kable grzewcze do rur samoregulujące są wykorzystywane głównie w przypadku rurociągów. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że możemy je dowolnie łączyć i tworzyć samodzielnie długie przewody dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Jak zamontować kable grzewcze do rur?
Kabel grzewczy do rur można montować zarówno na rurach metalowych, jak i z tworzyw sztucznych. Na tych pierwszych kable można zamontować bezpośrednio, przypinając je specjalnymi spinkach, natomiast rurę z tworzywa sztucznego owija się najpierw taśmą aluminiową i dopiero na nią nawijamy kabel. Odstępy między poszczególnymi nawinięciami powinny wynosić 15 mm. Po takim montażu pozostaje nam tylko włączyć kabel do kontaktu. Świetnym rozwiązaniem jest termostat, który zapobiegnie stratom energii, ponieważ kabel grzewczy włączy się tylko w przypadku mrozu.
Dobrą informacją jest też fakt, że kable grzewcze są zaizolowane od zewnątrz materiałem, który chroni je przed negatywnym promieniowaniem UV, dzięki czemu możemy je z powodzeniem stosować na zewnątrz, na dachu i w miejscach narażonych na ekspozycję światła słonecznego. Przy montażu kabli na dachu, chronimy budynek przed zaleganiem mas śnieżnych, które mogą być niebezpieczne dla konstrukcji.
Świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie kabla grzejnego na zbiorniku wodnym, czy też hydrancie, który w sytuacji awaryjnej posłuży nam na przykład do ugaszenia pożaru. Takie zastosowanie zapewni nam bezpieczeństwo i może przyczynić się do uratowania życia oraz budynku.
Kable grzewcze to nowoczesne rozwiązanie chroniące przed pęknięciem rur oraz przed zatorami w rurach spowodowanymi zmianami temperatury, dzięki osiągnięciu stałej temperatury cieczy wewnątrz rury bez względu na okolicznoś