HomeMotoryzacjaJakie ryzyko podejmujesz jeżdżąc na oponach zimowych latem?

Jakie ryzyko podejmujesz jeżdżąc na oponach zimowych latem?

Jakie ryzyko podejmujesz jeżdżąc na oponach zimowych latem?

Kierowcy mają do wyboru na rynku oponiarskim i w sklepach z takim asortymentem, trzy rodzaje opon – zimowe, letnie i wielosezonowe. Naturalnie, opony zimowe są przeznaczone na zimę, a letnie – na lato. Bywa jednak, że kierowcy zapominają o konieczności wymiany opon w odpowiednim momencie. Nie wiedzą, że narażają się na wiele niebezpieczeństw.

Czym różnią się opony zimowe od opon letnich?

Nie tylko z nazwy opony zimowe są przeznaczone na zimę, ale przede wszystkim decyduje o tym ich konstrukcja i budowa bieżnika. Opony zimowe produkowane są  z nieco innej mieszanki gumowej niż opony letnie, która nie twardnieje pod wpływem niskich temperatur panujących na dworze. Właściwie to dopiero w takich temperaturach mieszanka tego rodzaju zyskuje wszystkie swoje cechy charakterystyczne.
Letnie ogumienie przewidziane jest do pracy w warunkach termicznych powyżej 7 stopni Celsjusza, a zimowe poniżej tej granicy.

Ryzyko jazdy na oponach zimowych latem

Kierowcy jeżdżący przez cały rok na oponach zimowych muszą liczyć się ze znacznym ich zużyciem. W temperaturach wynoszących więcej niż 7 stopni Celsjusza opona zimowa zaczyna nadmiernie szybko się rozgrzewać, przez co szybciej się ściera. Miękka mieszanka, z której jest wyprodukowana, w warunkach letnich będzie mniej skuteczna w hamowaniu, zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni.
Według testów ekspertów z firmy Continental, jednego z czołowych producentów opon, wykorzystywanie opon zimowych latem wiąże się ze znacznym zmniejszeniem poziomu bezpieczeństwa jazdy – zarówno dla kierowcy, jak i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. W badaniu wzięto pod uwagę opony zimowe 14, jak i inne rozmiary ogumienia Continental. Wykazano, że w przypadku ich użytkowania latem wydłużona zostaje droga hamowania, co  stwarza ryzyko wypadku i kolizji drogowej. W testach sprawdzono, że samochód wyposażony w opony zimowe, poruszający się z prędkością 100 km/h w warunkach letnich, wymaga do całkowitego zatrzymania się około 6 metrów więcej, niż gdyby był wyposażony w opony właściwe dla danego sezonu.  Jednocześnie zmniejsza się sterowność pojazdu, a opony wykazują większe opory toczenia i szybciej się zużywają, przez co trasą właściwości nadane im przez producenta.  Trudniej będzie wykonywać w takim przypadku manewry samochodem, zwłaszcza przy rozwijaniu większych prędkości na drodze. Poza tym trzeba się liczyć ze zwiększonym zużyciem paliwa, ponieważ silnik więcej go spala, jeżdżąc na oponach niedostosowanych do warunków panujących na drodze.

Wymiana opon w samochodzie

Zaleca się, aby wymienić opony letnie na zimowe, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się przez co najmniej kilka dni. Z kolei opony letnie zakłada się na felgi stalowe lub aluminiowe, w zależności od wyposażenia pojazdu, kiedy temperatura rośnie powyżej 7 stopni. Dzięki postępowaniu według tych prostych wytycznych zawsze będziemy mieli pewność, że nasze ogumienie zapewnia dobrą przyczepność i krótką drogę hamowania.

Marcelina@mastermedia.info.pl

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.