Ogrodzenie betonowe jest używane na zewnątrz, dlatego farba na powierzchni jest dobrana tak, aby była odporna na zmiany temperatury, nie wchłaniała ani nie przepuszczała wilgoci. Farba do betonu na zewnątrz musi być mrozoodporna, nieblaknąca na słońcu. Ogrodzenie elewacji można pomalować farbą matową lub błyszczącą, natomiast kolor należy łączyć z zewnętrzną częścią domu i krajobrazem okolicy.
Farba, której użyjesz, dodatkowo powinna zabezpieczać powierzchnię konstrukcji żelbetowych przed zniszczeniem. Powłoka powierzchni działa jako wykończenie. Bezimienny szary kolor betonu wygląda nieatrakcyjnie i nie komponuje się z nowoczesną bogatą kolorystyką elewacji, jaką coraz częściej można zobaczyć tam, gdzie jeszcze do niedawna królowały burości i szarzyzny.
Powierzchnia betonu z czasem kruszy się i odpada, pojawiają się małe i duże pęknięcia, pojawiają się na niej odpryski, rośnie mech. Po naprawie na terenie ogrodzenia pozostają plamy i paski z kitu i ziemi. Dlatego ogrodzenie maluje się różnymi masami, aby powierzchnia była jednolita, aby ożywić kolor.
Dlaczego farba do betonu na zewnątrz jest lepsza od innych farb?
Dzięki zastosowaniu specjalistycznej farby możesz nadać swojemu ogrodzeniu cechy, które bardzo podniosą jego walory użytkowe. Najważniejsze z nich to:
- ochrona przestrzeni wewnętrznej przed silnym nasłonecznieniem, które regularnie niszczy nie tylko składniki mieszanki betonowej, ale również nagrzewa ogród i wysusza w nim ziemię;
- ochrona przed negatywnym wpływem opadów atmosferycznych, często zawierających cząsteczki szkodliwych substancji: kwasów, zasad, tlenków metali, spalin (jeśli w pobliżu przebiega autostrada lub ruchliwa autostrada);
- nadanie indywidualności miejscu i ogrodzeniu.
Beton pochłania wilgoć, a farba do betonu na zewnątrz zastosowana na powierzchni zmniejszy tę niepożądaną właściwość. Woda w betonie zamarza w ujemnych temperaturach, rozszerza się i sprzyja powstawaniu pęknięć. Wysoka wilgotność w ciepłe letnie dni powoduje namnażanie się drobnoustrojów i bakterii. Na ogrodzeniu porastają porosty, w wyniku czego zaburza się jednolitość barwy i powstają nieestetyczne plamy
Która farba do betonu na zewnątrz jest najbardziej uniwersalna?
Farby elewacyjne akrylowe nadają się do pokrycia ogrodzenia betonowego. Specjalne Właściwości farby ujawnią się po jej wyschnięciu. Na powierzchni pojawia się dodatkowa warstwa ochronna.
Najczęściej stosuje się następujące rodzaje farb:
Farby olejne
Tworzą gęsty wodoodporny film w wyniku oksydacyjnej polimeryzacji olejów. Jest to bardzo dobra farba do betonu na zewnątrz. Rozcieńczone syntetycznym lub kombinowanym olejem schnącym, czasami stosuje się żywice alkidowe. Dzięki dodatkowi barwników uzyskuje się szeroką gamę kolorów.
Farby akrylowe
Schną szybko, niezawodnie chronią przed wilgocią, są odporne na ekstremalne temperatury. Kompozycja łatwo się aplikuje, a jednocześnie nie ma nieprzyjemnego zapachu. Farby akrylowe są niedrogie, możliwe jest wykonanie dowolnego koloru z białego za pomocą domieszania pigmentów.
Farby silikonowe
Powłoki odporne na temperaturę są jednocześnie odporne na wilgoć. Mieszanki elastyczne wypełniają małe pęknięcia, dając gładką powierzchnię. Silikony zapobiegają pojawianiu się grzybów, pleśni, nie reagują na promienie ultrafioletowe.
Farby lateksowe
Tworzą twardy film o wysokiej odporności na ścieranie. Powierzchnia nie blaknie, nie zamoknie. Kompozycje dobrze przylegają do betonu, ale różnią się zwiększonym zużyciem. Folię na ogrodzeniu można umyć wodą z węża, nie pogorszy się od tego.
Farby wodno-epoksydowe
Te farby są dostępne jako gotowe do użycia roztwory lub należy je wymieszać przed użyciem. Chronią beton przed działaniem wody, odczynników chemicznych w atmosferze. Aktywnie opierają się działaniu promieniowania ultrafioletowego dzięki zawartości żywic akrylowych. Trwałość i dobrą jakość zapewnia wprowadzenie drobinek szkła oraz pyłu krzemionkowego.
To zawsze do Ciebie należy ostateczny wybór sposobu malowania betonowego ogrodzenia na ulicy, w zależności od preferencji i możliwości materiałowych. Kompozycje mają różne wskaźniki kosztów, które zależy nie tylko bezpośrednio od ceny farby, ale również od jej wydajności. Określa ona, ile farby trzeba użyć na pomalowanie metra kwadratowego powierzchni.