HomeBiznesJak wybrać toner do drukarki?

Jak wybrać toner do drukarki?

Jak wybrać toner do drukarki?

W każdej drukarce prędzej czy później kończy się tusz, bez znaczenia pozostaje, czy jest to drukarka atramentowa czy laserowa. Stajemy wówczas przed pytaniem, jak wybrać nowy tusz? Jakie są nasze oczekiwania i priorytety: czy cena, czy jakość druku i bezpieczeństwo drukarki? Poszukajmy zatem odpowiedzi na pytanie: jakie są najlepsze tonery do drukarek laserowych?

Jakie mamy możliwości?

Generalnie mamy trzy możliwości wyboru:
– tonery oryginalne,
– zamienniki,
– tonery regenerowane.
Każdy z wyżej wymienionych wariantów ma pewne wady i zalety, a ostateczna decyzja zawsze będzie należała do użytkownika drukarki.
Podstawowa różnica między tymi typami tonerów polega na tym, iż oryginalne tonery do drukarek i ich zamienniki są produkowane z nowych surowców, natomiast regenerowany zawiera używany już kartridż, a wymienia się tylko zużyte części.

Określenie priorytetów

Jak wspomniano na wstępie, pierwszym krokiem prowadzącym do podjęcia decyzji o zakupie nowego tonera będzie określenie swoich oczekiwań. Najważniejsze dla nas może być:
– bezpieczeństwo drukarki i wysoka jakość wydruku – jeśli względem tych dwóch kwestii chcemy mieć absolutną gwarancję, zdecydujmy się na oryginalny toner do drukarki,
– cena – jeśli to ona nas interesuje najbardziej, można rozważyć zakup tańszego zamiennika lub na regenerację tonera.
Warto zaznaczyć, że niejednokrotnie tanie zamienniki lub tonery regenerowane okazują się równie dobre, jak ich markowe odpowiedniki. Zawsze jednak jest to kwestia szczęścia i czasem trzeba przetestować sporo tonerów, aby trafić na dobry.

Budowa drukarki

Budowa drukarki tylko z pozoru wydaje się być bez znaczenia. Trzeba wiedzieć, że pudełko z tonerem może być w niektórych modelach drukarek połączony, a w innych nie.
Obydwie opcje mają swoje dobre i złe strony, np. w przypadku, gdy bęben i pojemnik stanowią całość, zakup nowej części da nam gwarancję najlepszej jakości wydruku. Jednak zakup takiego podzespołu jest stosunkowo kosztowny.
Nie kupujemy nowego bębna, jeśli w naszej drukarce stanowi on odrębną od tonera część. W efekcie, po dłuższym użytkowaniu drukarki, mogą się pojawić problemy z jakością wydruku, choć niezaprzeczalną zaletą takiego rozwiązania jest przystępna cena samego pojemnika z proszkiem.
To, jak zbudowana jest drukarka, i jaki toner będzie do niej pasował, należy sprawdzić przed udaniem się po zakup nowego tonera.

Gwarancja

Jeszcze jeden istotny aspekt należy wziąć pod uwagę: oryginalne tonery do drukarek mają gwarancję producenta, który przyznaje ją także na samą drukarkę. Jeśli jednak używamy zamienników – gwarancję tę tracimy. Mając drukarkę z wyższej półki cenowej, lepiej nie ryzykować jej zepsucia się dla kilkunastu złotych oszczędności na tonerze. Prawdopodobnie koszt jej naprawy pokryłby koszt tuszu na kilka lat.
Wiemy już, jakie mamy opcje do wyboru, jeśli chodzi o zakup nowego tonera do drukarki, na co zwrócić uwagę. Pozostaje już tylko przemyśleć nasze oczekiwania względem jakości wydruku oraz możliwości finansowe i wybrać jedną z trzech możliwości.

Marcelina@mastermedia.info.pl

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.