HomeCiekaweJak poprawnie napisać CV? Fakty i mity

Jak poprawnie napisać CV? Fakty i mity

Jak poprawnie napisać CV? Fakty i mity

Gdy poszukujemy nowej pracy, to niezależnie od tego, jaki zawód chcemy wykonywać, musimy przejść przez rekrutację. W różnych firmach proces ten wygląda inaczej: czasem wystarczy rozmowa kwalifikacyjna, czasem, na przykład, należy dodatkowo odbyć pracę w grupie. Jednak naszą wizytówką, która odgrywa kluczową rolę, jest CV. Warto poznać podstawowe zasady jego tworzenia, by nie powielać znanych błędów i schematów.

CV musi być kolorowe – MIT

Coraz więcej osób decyduje się na bardzo atrakcyjne, wręcz wymyślne CV – w różnych kolorach, z motywem pobranym z Internetu etc. Tymczasem część pracodawców zniechęca taka forma, jako że utożsamiają oni to z brakiem treści, który trzeba nadrobić wyglądem. Oczywiście, nie będzie nic złego w dodaniu kilku elementów graficznych od siebie, np. małych znaków przy każdej kolumnie (będzie to jedynie świadczyć o naszej kreatywności). Jednak pomińmy jaskrawe kolory i nadmiernie urozmaicone (czy raczej udziwnione) czcionki. CV to przede wszystkim dokument, który ma być dla pracodawcy czytelny.

CV musi mieć zdjęcie – FAKT/MIT

Niestety, w naszym kraju uznaje się, że CV bez zdjęcia jest niewiele wart, podczas gdy w innych państwach takie myślenie uważa się za przejaw dyskryminacji – tę kwestię poruszał zresztą artykuł, opublikowany przez portal internetowy kreatywna.pl. Pozostaje zatem umieścić zdjęcie portretowe na naszym dokumencie i ewentualnie zachować wersję bez zdjęcia, dla zagranicznych pracodawców. Jednak zamieszczona fotografia musi spełniać pewne wymogi. W każdym biurze będą oczekiwać od nas zdjęcia w eleganckim stroju, wykonanego u fotografa. Natomiast jeśli wykonujemy wolny zawód lub zawód artystyczny, to lepiej wybrać zdjęcie w „lżejszej” formie np. w codziennym ubraniu, w otoczeniu przyrody lub może z jakimś ciekawym motywem, nawiązującym do branży.

Zainteresowania to „nieważny zapychacz” – MIT

Wbrew pozorom, wielu rekruterów i pracodawców przywiązuje wielką wagę do rubryki „Zainteresowania” (czasem nawet nieświadomie). Otóż nasze hobby i pasja pokazują, jakim typem człowieka jesteśmy – aktywnym i nastawionym na ruch, czy jednak chętniej relaksującym się przy książce. Podczas wypisywania własnych zainteresowań, warto zastananowić się, co jest istotne i przydatne z punktu widzenia naszego przyszłego pracodawcy. Ponadto, dobrą praktyką jest wyszczególnienie i dokładne opisanie naszego hobby: jeśli interesujemy się sportem, doprecyzujmy, czy są to dziedziny zimowe, czy gry zespołowe. Jeśli nasze pasje spotkają się z pasjami osoby rekrutującej, to z pewnością zbierzemy dodatkowe punkty.
Zobacz więcej: Czy Twoje CV jest jak brzytwa? Sprawdź!

CV możemy wykonać w formie strony internetowej – PRAWDA

Nie od dziś wiadomo, że umiejętności obsługi komputera odgrywają istotną rolę w coraz większej liczbie zawodów. Warto więc wyszczególnić, jakie zdolności czy też certyfikaty posiadamy. Jednakże innym i bardziej oryginalnym sposobem autoprezentacji jest stworzenie własnej strony internetowej, która zawiera życiorys. Z pewnością taka multimedialna wersja CV wyróżni nas na tle innych kandydatów oraz poświadczy o naszych prawdziwych umiejętnościach.
Pamiętajmy, że przede wszystkim nasz życiorys musi być schludny, pozbawiony błędów ortograficznych i zgodny z naszym faktycznym wykształceniem i doświadczeniem.
Źródło: infoss

Marcelina@mastermedia.info.pl