HomeMotoryzacjaJak nanosić lakier kameleon?

Jak nanosić lakier kameleon?

Jak nanosić lakier kameleon?

Od jakiegoś czasu, lakier kameleon cieszy się rosnącą popularnością. Z pewnością jest to barwa niecodzienna. Rzadko kiedy, można znaleźć samochód, który taką właśnie zmiennością barw się charakteryzuje. Pod względem technicznym, nałożenie tego lakieru również nie należy do prostych zadań. Trzeba pamiętać o odpowiednim kącie i ilości lakieru.

Ważny jest kąt…

W przypadku lakieru kameleona, bardzo istotny jest kąt nakładania lakieru. Jest to szczególnie istotne, zważywszy na fakt, że jakakolwiek zmiana, mogłaby doprowadzić do nierównomiernego rozłożenia lakieru i w konsekwencji – zaburzenia jego optycznej struktury. W przypadku lakieru kameleon, kąt ten musi być idealnie prostopadły do pokrywanej lakierem powierzchni.
Informacje na temat kąta padania lakieru, można zresztą znaleźć na opakowaniu lakieru. Każdy lakier kameleon, powinien takie dane zamieszczać. Zresztą, kąt padania nie jest tu jedyny. Liczy się również kilka innych kwestii, o których napiszemy poniżej.

Ciśnienie i odległość

Jeśli zależy nam na tym, by efekt kameleona móc oglądać w pełnej krasie, to musimy pamiętać o dobraniu odpowiedniej wartości ciśnienia i dystansu, z którego ma padać strumień cząstek lakieru. Jeśli chodzi o ciśnienie, to najlepiej będzie, gdy jego wartość będzie wynosić od 2,5 do 4 bar. Pamiętajmy jednak, że równie ważna jest odległość. Im jest ona większa, tym wyższe winno być ciśnienie.
Jednak w przypadku ciśnienia opisywanego powyżej, odległość pomiędzy lakierowaną powierzchnią a dyszą, nie powinna przekroczyć 50 – 70 centymetrów. Mniejsza odległość sprawi, że w danej jednostce miary lakieru będzie po prostu zbyt dużo. Znacznie większa odległość, rozpyli cząsteczki lakieru i sprawi, że będą się one układać zupełnie inaczej niż chcemy.

Pojemnik odgórny to podstawa

Podczas nakładania lakieru kameleon, należy również pamiętać o odpowiednim umieszczeniu pojemników z lakierem. Najlepszym rozwiązaniem, będzie zastosowanie pojemników odgórnych. Gwarantują one optymalne rozprowadzenie lakieru po lakierowanej powierzchni. Zresztą większość pojemników jest tak zbudowana, by taki montaż był możliwy.
Lakier kameleon, musi być też położony na odpowiedniej powierzchni. Nie może być to poprzedni lakier. Najlepiej, gdy poprzednia jego warstwa zostanie usunięta a na tak przygotowaną karoserię nałożymy specjalną, czarną bazę. Dopiero dzięki niej, nasz lakier będzie wyglądał tak, jak powinien. I przede wszystkim, będzie doskonale trzymał się karoserii. Jeśli więc zależy nam na takim lakierze, koniecznie nałóżmy go według wspomnianych wytycznych.
Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Lakiery24.com

Marcelina@mastermedia.info.pl

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.