a
HomeDom i WnętrzeInstalacja hydrauliczna podczas budowy domu – o czym warto wiedzieć

Instalacja hydrauliczna podczas budowy domu – o czym warto wiedzieć

Instalacja hydrauliczna podczas budowy domu – o czym warto wiedzieć

Montaż instalacji hydraulicznej to jeden z ważniejszych etapów budowy domu. Wybór odpowiednich i trwałych rur oraz najbardziej korzystnego typu ogrzewania zaprocentuje w przyszłości, gwarantując nam komfort i zabezpieczając przed powstawaniem różnego rodzaju usterek. Aby instalacja miała szansę funkcjonować prawidłowo, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach oraz dostosowaniu jej do wielkości i charakteru budynku.

Doprowadzenie wody do urządzeń

Istotnym elementem w sprawnym działaniu kanalizacji jest system doprowadzenia wody do przyborów sanitarnych, jak np. wanna, umywalka czy sedes. Najpopularniejsza i najbardziej wygodna jest metoda rozdzielaczowa, polegająca na doprowadzeniu rur do każdej baterii osobno, bezpośrednio od rozdzielaczy. W ten sposób unikamy ryzyka ogólnej awarii, ponieważ nawet jeżeli jedno z urządzeń się zepsuje, pozostałe – dzięki niezależnemu podłączeniu – mogą działać bez zarzutu. Druga metoda to system równoległy: stosujemy krótkie podejścia pod przybory, połączone trójnikami z rurą rozprowadzającą.

Rodzaje rur

Jeśli chodzi o rury, do wyboru mamy obecnie 2 typy: miedziane lub – znacznie tańsze – z tworzyw sztucznych. Rury miedziane są odporne na korozję i nadają się zarówno do przewodzenia zimnej, jak i ciepłej wody. Nie należy jednak stosować ich w instalacjach, jeżeli mamy do czynienia z miękką wodą, ponieważ pod jej wpływem mogą wydzielać się jony miedzi w nadmiernych ilościach (dopuszczalne stężenie to 2mg/l). Rury ze sztucznych tworzyw mogą być wykonane z PVC – z tym że ten materiał jest sztywny, więc nie możemy w dowolny sposób zgiąć rury. Do elastycznych tworzyw, nadających się do przewodzenia zimnej i ciepłej wody, należą: polipropylen, polietylen i polibutylen.

Jakie ogrzewanie?

Elementem instalacji hydraulicznej jest także instalacja grzewcza. Na początku należy określić, gdzie umieścimy grzejniki i wytyczyć przebieg rur, aby móc precyzyjnie wymierzyć ich długość. Warto rozplanować to tak, aby od szafki rozdzielaczowej do podejść pod grzejniki rury biegły możliwie najkrótszą drogą. Skoro mowa o ogrzewaniu, nie sposób zapomnieć o piecu. W tym przypadku najlepiej kierować się nie ceną samego urządzenia, ale jego wydajnością i kosztami wynikającymi z użytkowania. Najniższe koszty eksploatacji generują piece na pellet oraz na ekogroszek – te drugie są ponadto przyjazne środowisku. Oprócz tego do wyboru mamy również piece gazowe lub wciąż dość popularne – węglowe. Po zamontowaniu rur grzewczych trzeba pamiętać o próbach ciśnieniowych z zimną i ciepłą wodą. Dopiero po tym możemy zabrać się za wylewkę oraz tynkowanie ścian.

Grunt to profesjonalizm

Wykonanie dobrej instalacji hydraulicznej wymaga dużej precyzji i doświadczenia – dlatego warto postarać się o zaufanych fachowców, którzy doradzą w sprawie wyboru rur czy kotła grzewczego, a także rozmieszczenia poszczególnych urządzeń. Szukając profesjonalnego hydraulika, możemy skorzystać ze strony https://www.hydropomoc.pl/miasto/hydraulik-bydgoszcz/ lub po prostu zasięgnąć języka u znajomych czy przyjaciół, którzy np. niedawno również budowali dom czy remontowali mieszkanie i mogą polecić kogoś sprawdzonego.

Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.