HomeDom i WnętrzeEkologiczny dom – jak go stworzyć od podstaw?

Ekologiczny dom – jak go stworzyć od podstaw?

Ekologiczny dom – jak go stworzyć od podstaw?

Ekologia stała się niezwykle popularna – każdy z nas pragnie być eko i żyć w zgodzie z przyrodą. Co jednak oznacza to w praktyce? Czy faktycznie potrafimy zachowywać się tak, aby nie wpływać negatywnie na otoczenie wokół nas? Nie tylko my sami możemy działać proekologicznie – również nasze domy mogą być ekologiczne. Warto o tym pamiętać, przystępując do budowy nowego lokum dla siebie. Od czego zacząć?

Istotny jest przede wszystkim projekt naszego domu. Ważne jest rozmieszczenie pomieszczeń oraz to, jak bryła będzie prezentowała się na posiadanym przez nas skrawku ziemi. Niezwykle ważne jest przemyślenie funkcjonalności domu – ile osób ma w nim zamieszkać, czy w przyszłości planujemy jego rozbudowę. Jeśli zależy nam na czasie i pragniemy postawić dom jak najszybciej warto zastanowić się nad możliwością kupna gotowego projektu domu. Gotowe projekty domów są dostępne w topowych pracowniach architektonicznych. Wiele z nich zostało stworzonych z myślą o nietypowych, niewielkich działkach. Zaletami gotowych projektów jest fakt, że są one dostępne do ręki – dzięki temu i budowanie domu możemy rozpocząć znacznie wcześniej. Drugim ważnym aspektem są znacznie niższe ceny niż w przypadku projektów tworzonych od podstaw.

Dom drewniany – ekologiczna alternatywa dla cegły

Zrezygnowanie z tradycyjnego, murowanego budynku na rzecz drewnianego domu z prefabrykatów to wielka przysługa dla Matki Natury. Ekologiczne budownictwo lekkie jest coraz popularniejsze na polskim rynku. I nic w tym dziwnego – dom z drewna jest nie tylko przyjazny środowisku, ale również tani w budowie i eksploatacji. Nowoczesne firmy, takie jak mawit.com.pl, proponują projekty, które zachwycają zarówno parametrami, jak i designerskim wykończeniem.

Panele słoneczne, przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydatnymi rozwiązaniami w ekologicznym domu będą panele słoneczne – sprawdzą się one przede wszystkim w południowej Polsce, gdzie słońca jest zdecydowanie więcej niż na północy. Zadaniem paneli słonecznych jest magazynowanie energii słonecznej i przekształcanie jej na ciepło. Jest ono wykorzystywane przede wszystkim do grzania wody do kąpieli.
Drugim ciekawym rozwiązaniem są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Maja one za zadanie zminimalizować ilość toksycznych związków uwalnianych do gleby. Oczyszczalnie takie doskonale sprawdzają się też w domach letniskowych w górach.
 

Marcelina@mastermedia.info.pl

opakowania ekologiczne gabinet dentystyczny Kraków