HomeCiekaweDom jednorodzinny a metody pozbywania się ścieków

Dom jednorodzinny a metody pozbywania się ścieków

Dom jednorodzinny a metody pozbywania się ścieków

Planując budowę domu jednorodzinnego trzeba uwzględnić również obowiązek odprowadzania ścieków. Istnieją trzy podstawowe sposoby na legalne pozbywanie się tego typu nieczystości. Warto poznać ich główne cechy.

Pierwsza opcja to oczywiście kanalizacja

Właściciele posesji, w pobliżu których istnieje taka sieć, po prostu z niej korzystają. Konieczne jest zbudowanie w tym celu przyłącza, co wymaga także wcześniejszego zgłoszenia w odpowiednim urzędzie. Rozwiązanie to wiąże się także z podpisaniem umowy z zakładem kanalizacyjnym na odbieranie ścieków. Opłaty za tego typu usługi określane są na podstawie licznika zużycia wody (czyli wodomierza). Istnieje również możliwość korzystania z kanalizacji, która oprowadza nie tylko ścieki, ale także deszczówkę. Dla wielu właścicieli domów jest to najbardziej praktyczna opcja.

Kolejny sposób na pozbywanie się ścieków to zbiorniki podziemne, czyli szamba

Zainstalowanie takiego pojemnika to także konieczność systematycznego pozbywania się zgromadzonych w nim zanieczyszczeń poprzez wywiezienie ich specjalnymi pojazdami. Kilkadziesiąt lat temu budowano powszechnie kręgowe zbiorniki, jednak nie należały one do solidnych i szczelnych, dlatego obecnie raczej odchodzi się od tego wariantu. Dziś zdecydowanie przeważają szamba betonowe w postaci wyprodukowanych, gotowych do użytkowania konstrukcji. Wymagają one rzecz jasna montażu – tu konieczny jest odpowiedni wykop. Ważne jest też, aby starając się o pozwolenie na budowę domu, zgłosić jednocześnie w jej planie instalację szamba betonowego. Wówczas nie będą potrzebne żadne dodatkowe pozwolenia. Oczywiście trzeba dobrze przemyśleć ulokowanie takiego zbiornika. Najlepszym pomysłem jest umiejscowienie go tak, by w przyszłości istniała szansa podłączenia go do sieci kanalizacyjnej.

Ostatnia metoda odprowadzania ścieków z działki to oczyszczalnia przydomowa. Nie da się ukryć, że rozwiązanie to wymaga największych nakładów pieniężnych. Koszt budowy oczyszczalni może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jeśli wolisz rozwiązać kwestię odprowadzania ścieków w przystępnej cenie, to zapoznaj się z propozycją firmy Anibud szamba betonowe Poznań.

Marcelina@mastermedia.info.pl