HomeBiznesCzy warto zostać księgowym?

Czy warto zostać księgowym?

Czy warto zostać księgowym?

W ostatnim czasie rośnie odsetek osób chcących pracować w działach finansowych. Księgowość przyciąga zarówno osoby z doświadczeniem w finansach, jak również osoby z zupełnie innych branż. Poniżej pokrótce scharakteryzowano to stanowisko.

Z czym wiąże się praca w księgowości?

Księgowość to nic innego jak prowadzenie ksiąg rachunkowych, gromadzenie i katalogowanie faktur, a także dbanie o wszystkie formalności związane z wszelkimi instytucjami finansowymi. Najważniejsze zadania to prowadzenie wszelkiego rodzaju ksiąg rachunkowych, ewidencji księgowej oraz wszelakich rozliczeń z kontrahentami. Dodatkowo księgowa sporządza również wszelkie deklaracje ZUS, PIT oraz CIT. Rozlicza także podatek VAT. Bardzo często odpowiedzialna jest za przelewanie wynagrodzeń na konta pracowników oraz prowadzi bilans strat i zysków firmy.

Jakie wykształcenie powinna posiadać księgowa?

Bardzo ważnym kryterium jest ukończenie szkoły wyższej (najlepiej renomowanej uczelni) oraz posiadanie zaświadczeń o ukończeniu różnych kursów (m. in. szkolenia cit, obsługa programów do prowadzenia księgowości). Bardzo istotne jest bieżące uzupełnianie wiedzy, zgodnie z polskimi (lub zagranicznymi) normami.
Kolejnym kluczowym elementem jest znajomość co najmniej jednego języka obcego. Oczywiście większa liczba sprzyja lepszym ofertom pracy oraz lepszym zarobkom. Szczególnie, gdy ktoś może poszczycić się znajomością rzadko używanego w Polsce języka obcego.
Oczywiście poza powyższymi wskaźnikami, pracodawcy wielką wagę przykładają do doświadczenia zawodowego. Wszelkie praktyki, staże oraz kursy pomagają w znalezieniu odpowiedniej posady.

Ile zarabiają księgowi?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zarobki księgowych. Zależą one bowiem od wielu czynników i wahają się od 1500 do 15000 lub więcej tysięcy złotych miesięcznie. Uzależnione są
od pozycji, jaką zajmujemy w firmie, od ilości obowiązków, stażu pracy, wykształcenia, znajomości języków obcych i wielu innych. Warto dążyć do zostania głównym księgowym w firmie, gdyż jest to osoba bardzo zaufana, ściśle współpracująca z zarządem i zarabiająca dużo powyżej średniej w księgowości. Należy jednak liczyć z tym, że wybierając taki zawód będziemy musieli uczyć się całe życie (szkolenia cit, szkolenia VAT, szkolenia z języka obcego i tak dalej).
Tekst powstał we współpracy z firmą WLR – szkolenia CIT

Marcelina@mastermedia.info.pl