a
HomeZdrowie i UrodaCzy warto jeść grzyby i gdzie ich szukać?

Czy warto jeść grzyby i gdzie ich szukać?

Czy warto jeść grzyby i gdzie ich szukać?

Od lat już wiadomo,że pogłoski o rzekomym braku wartości odżywczych grzybów nie są prawdą. Podobnie rzecz ma się z ich domniemaną ciężkostrawnością. Dziś uważa się, że grzyby stanowią pełnoprawny składnik diety i nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Gdzie więc szukać tych rarytasów, jeśli mieszkamy w Katowicach? I dlaczego warto jeść grzyby?

Wartości odżywcze grzybów

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie o wartości odżywcze grzybów. Bo do ich smaku nie trzeba chyba nikogo przekonywać: wszyscy kochamy zupę grzybową czy podgrzybki marynowane w occie. Oto zalety grzybów:
– wysoka zawartość minerałów, w tym selenu, który pełni istotną rolę w obronności organizmu, jest silnym antyoksydantem i wykazuje działanie przeciwnowotworowe;
– źródło witamin – w tym witaminy D oraz B;
– cukry złożone, które nie tylko pomagają w gospodarce tłuszczami, ale mają działanie antyhistaminowe;
– są lekkostrawnym i niskokalorycznym źródłem białka.

Inne niezwykłe cechy grzybów

Grzyby to także doskonały zamiennik mięsa. Stanowią dla niego lekkostrawną, sycącą i smaczną alternatywę. Są także znacznie mniej kaloryczne, dzięki czemu sprzyjają odchudzaniu.
Grzyby stanowią źródło tzw. smaku umami. Jest to smak rzadko spotykany, mięsny, sycący i smakowity. Umożliwia on na znaczne ograniczenie spożycia soli, gdyż równoważy smak słony. Pozwala także wyeliminować glutaminian sodu ze względu na swój niezwykle wyrazisty, bulionowy smak.

Gdzie szukać grzybów?

W okolicach Katowic jest sporo miejsc obfitujących w grzyby. Jeśli marzą nam się podgrzybki marynowane w occie lub jajecznica z grzybami, wybierzmy jedną z poniższych lokalizacji:
– lasy w gminie Rudzieniec, okolice Gliwic;
– lasy w okolicy Rybnika;
– lasy w okolicach Sierpowic oraz Szyc.
Te miejsca co rok obfitują w grzyby różnych gatunków, weźmy więc ze sobą duży koszyk.

Nie bójmy się więc grzybów w naszej diecie. Są one smacznym, lekkostrawnym i pełnym wartości odżywczych składnikiem posiłków. Pilnujmy jedynie by zbierać wyłącznie jadalne grzyby.

Podgrzybki marynowane w occie znajdziesz w sklepie Vitapol

Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.