HomeTechnologiaCo wybrać do cięcia i wiercenia w betonie

Co wybrać do cięcia i wiercenia w betonie

Co wybrać do cięcia i wiercenia w betonie

Cięcie betonu, podobnie jak wiercenie w betonie, to dość powszechne działania, jakie wiążą się z szeroko pojętymi pracami remontowo-wykończeniowo-budowlanymi. Coraz częściej do prac w betonie, ale również w żelbetonie czy w cegle, wykorzystuje się technikę diamentową, która umożliwia usprawnienie pracy przy braku negatywnego wpływu na pozostałe elementy konstrukcji budowlanej.

Co wybrać do cięcia otworów

Większość prac wykończeniowych wiąże się z koniecznością poprowadzenia instalacji wodnej, kanalizacyjnej czy grzewczej. Do instalacji tego rodzaju wskazane jest wykorzystanie otworów wyciętych precyzyjnie, które dodatkowo charakteryzuje dość mała średnia. Technika wiercenia wiertłami diamentowymi, którą wykorzystuje się do wiercenia w betonie otworów o średnicy od 12 do 1000 mm, jest techniką o niskiej emisji hałasu przy jednoczesnym braku wibracji i wstrząsów, mogących negatywnie wpłynąć na elementy konstrukcyjne. Przy wycinaniu otworów ważna jest wysoka precyzja, która charakteryzuje wiercenie w betonie wiertłami diamentowymi, ale również cięcie betonu z wykorzystaniem lin diamentowych. Liny pozwalają na precyzyjne wycinanie otworów o średnicy do 3200 mm. W obydwu przypadkach wskazane mogą być dodatkowe działania, związane ze szlifowaniem betonu.

Cięcie nawierzchni i płyt

Cięcie betonu wykonywane przez firmę http://wierceniebetonu.com/ nie ogranicza się jedynie do wycinania otworów, choć to one najczęściej zmuszają firmy do sięgnięcia po specjalistyczny sprzęt. Różne są również zastosowania wycinanych otworów, które mogą się również różnić wielkością. Przy otworach okiennych i drzwiowych, ale również przy poszerzaniu istniejących już otworów, potrzebne będą piły z tarczami diamentowymi, które stosuje się także do wycinania schodów. W piłach wykorzystuje się technikę bezudarową, która znacząco przyspiesza prace budowlane. Przy wykorzystaniu piły tarczowej należy jednak pamiętać, żeby grubość betonu, z jakiego wykonane zostały ściany czy sufity i stropy, nie przekraczała 70 cm. Oprócz wycinania otworów piły z tarczami diamentowymi można wykorzystać przy wycinaniu sufitów i ścian w celu ich demontażu oraz do usuwania żelbetowych pali i słupów podtrzymujących stropy. Z betonu wykonuje się nie tylko elementy budowlane, ale również nawierzchnie. Do ich cięcia potrzebne są z kolei przecinarki, spalinowe lub elektryczne – w zależności od rodzaju wybranego napędu, które są w stanie przecinać betonowe płyty o grubości do 50 cm.
Przy wyburzaniu, także niewielkich powierzchni czy ścian, dodatkowo może być wskazane sięgnięcie po usługi wykorzystujące młoty pneumatyczne.

Marcelina@mastermedia.info.pl