HomeZdrowie i UrodaCo to jest skitouring?

Co to jest skitouring?

Co to jest skitouring?

Sporty zimowe to hobby dla każdego, kto cieszy się jako taką kondycją fizyczną. Wybór jest ogromny – można jeździć na nartach, na łyżwach, a w ostateczności nawet na sankach. Zima w polskich górach trwa przez kilka miesięcy, stwarzając doskonałe warunki do szaleństw na białym puchu. Dyscypliną, która budzi coraz większe zainteresowanie jest skitouring.

Skitour – co to takiego

Najprościej rzecz ujmując skitour jest połączeniem aktywnej zimowej turystyki górskiej czyli wędrówek po szlakach z jazdą na nartach. Takie połączenie wymaga od turysty dużej zaprawy. Osoba cechująca się słabą kondycją może sobie zwyczajnie nie poradzić na wymagających szlakach, po których poruszanie się w warunkach zimowych nie należy do najłatwiejszych.

Można się zatem pokusić o pytanie, czy jest to sport dla każdego – otóż i tak i nie. Wydaje się, że koniecznym jest w tym przypadku spełnienie kilku warunków. Pierwszym z nich będzie umiejętność dobrej jazdy na nartach. Drugim – dobre rozeznanie w terenie oraz zapas sił potrzebny do podchodzenia pod górę na nartach.

Trochę historii

Osobom postronnym może się wydawać, że skitouring to pomysł, który wykiełkował w głowach narciarzy rządnych przygód w ostatnich latach. Otóż jest to zupełnie błędne założenie. Łączenie zjazdu na nartach z podchodzeniem pod górę jest co najmniej tak samo stare jak same narty. Nowością jest jednak traktowanie tego jako oddzielną dyscyplinę sportową.

Już wiele wieków temu, chociażby myśliwi polujący w zimie, używali nart do tego, aby móc szybciej się poruszać. W tym przypadku była to kwestia czysto praktyczna i raczej nikt nie myślał o tym, aby czerpać z tego samą przyjemność.

Wolność i eksploracja terenu

Jakie korzyści daje skitouring? Każdy, kto choć raz spróbował swoich sił na skitourach mówi o wolności jaką niesie za sobą wędrowanie z nartami. W ten jakże prosty, a przy tym efektywny sposób można unikać zatłoczonych tras narciarskich i można cieszyć się bliskością przyrody.

Jest to także doskonały sposób na to aby poznawać okolicę. Narty umożliwiają stosunkowo szybkie przemieszczanie się. Wędrówki w głębokim śniegu były by znacznie wolniejsze. Jest to sport dla każdego, kto potrzebuje w życiu odrobinę adrenaliny i mocnych wrażeń. Emocje podczas zjazdu sięgają zenitu, bo przeważnie nie wiadomo jaka niespodzianka czai się za kolejnym zakrętem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/.

Marcelina@mastermedia.info.pl