HomeDom i WnętrzeCo powinieneś wiedzieć o oświetleniu ogólnym?

Co powinieneś wiedzieć o oświetleniu ogólnym?

Co powinieneś wiedzieć o oświetleniu ogólnym?

Zadaniem światła jest rozpraszanie mroku i ciemności. Oświetlenie może jednak pełnić wiele funkcji, które służą głównie dekoracji wnętrza. Oświetlenie może mieć charakter ogólny, miejscowy lub wcześniej wspomniany – dekoracyjny. Umiejscowienie źródeł światła w naszym domu, a także jego barwa ma bezpośredni wpływ na stymulowanie naszego samopoczucia i na panującą w pomieszczeniach atmosferę.

Oświetlenie ogólne, czyli wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Ten rodzaj oświetlenie ma za zadanie zastępować światło dzienne. Stanowi ono także element tła, na którym powinny zostać zaplanowane inne segmenty oświetleniowe. Najważniejszą jego funkcją jest jednak równomierne rozświetlenie całej powierzchni danego pomieszczenia. Świetnie w tym wypadku sprawdzą się oprawy sufitowe, które dają rozproszone albo bezpośrednie światło. Idealnym rozwiązaniem będą w tym przypadku plafoniery, wszelkiego rodzaju żyrandole lub lampy wiszące, a także mniejsze lampki czy reflektory lub halogeny umiejscowione na suficie.

ABC oświetlenia miejscowego

Światło miejscowe to niejako sposób na uzupełnienie oświetlenia ogólnego, które zostało opisane w powyższym akapicie. Oświetlenie miejscowe montuje się w tych miejscach, które potrzebują lepszego źródła światła, np. do majsterkowania czy czytania książek. Jego strumień powinien być ukierunkowany, miejscowy i zapewniać odpowiedni poziom jasności. To bardzo ważne podczas wykonywania precyzyjnych prac w zaciszu domowym. W tym przypadku idealnie zdadzą się lampy stojące, podłogowe lub te do ustawienia na stolikach. Wystarczy dobrać odpowiedni dla swoich wymagań kształt, kolor oraz materiał, z którego zostały wykonane i dostosować siłę ich światła.

Plafony sufitowe wybierzesz spośród bogatego asortymentu sklepu E-klosz.pl

Czym jest oświetlenie dekoracyjne i w jakim celu się je stosuje?

Oświetlenie dekoracyjne, jak sama jego nazwa wskazuje służy dekoracji wnętrza. To dzięki niemu możemy wyeksponować wiele istotnych segmentów pomieszczenia oraz jego detali. Odpowiednio dobrane światło dekoracyjne umożliwia wydobycie barw, struktur czy też kształtu oświetlanego przedmiotu, co ma spełniać funkcję bycia przyjemnym dla oka. W przypadku planowania oświetlenia dekoracyjnego, warto rozważyć opcje takie jak: lampy zamontowane na wysięgnikach, których oprawy zapewniają możliwość dawania światła nie wywołując cieni. Dobrym i zarazem modnym rozwiązaniem są także reflektory halogenowe występujące w licznej ilości.

Oświetlenie domu nadaje mu niepowtarzalnego charakteru. Dlatego też warto skupić się nieco na wszystkich szczegółach dotyczących jego planowania. Dzięki odpowiedniemu dobraniu lamp oraz poszczególnych miejsc dających światło będziemy mogli wydobyć z naszych pomieszczeń maksimum ich potencjału. Oświetlenie wpływa na atmosferę panującą w pokojach, a tym samym wpływa bezpośrednio na samopoczucie mieszkańców. Rynek obfituje w setki dogodnych rozwiązań, a więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Marcelina@mastermedia.info.pl

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.