a
HomeCiekaweCechy sportowca i bezpieczeństwo

Cechy sportowca i bezpieczeństwo

Cechy sportowca i bezpieczeństwo

Mountainboard to sport wyczynowy, o coraz większej popularności. W Polsce sport ten uprawiany jest w okolicy Katowic oraz na terenie Śląska, gdzie mieszą się również punkty szkoleniowe przyszłych władców deski.

Cechy mountainboardowca

Sport ten przeznaczony jest raczej dla osób pełnoletnich oraz w pełni sprawnych. Nie wszystkie choroby wykluczają uczestnictwo w tego rodzaju aktywności, lecz początkujący powinni mieć pewność, że ich dolegliwości są odpowiednio leczone. W razie wątpliwości przed rozpoczęciem treningów warto skonsultować się z lekarzem odpowiedniej specjalności. W większości przypadków sport ten nie przekracza fizycznych możliwości osób o średniej kondycji, pomaga za to wypracować znacznie lepszą sprawność.

Deska przeznaczona jest raczej dla osób, które mają silny charakter, lubią wyzwania, jednocześnie lubią większość czasu spędzać samotnie i pracować na swoje własne konto. Mountainboardingiem powinny zainteresować się osoby lubiące pokonywać własne ograniczenia i zdobywać nowe stopnie specjalności. To sport dla osób w wysokim stopniu zdeterminowanych, odważnych, oraz wytrwałych, bowiem uprawiany jest na świeżym powietrzu, w różnych warunkach atmosferycznych.

Bezpieczeństwo na desce

Wiele sporów budzi poziom bezpieczeństwa mountainboardingu. Właśnie dlatego zalecane jest, by sportem tym zajmowali się ludzie pełnoletni, lub po prostu godni zaufania i odpowiedzialni. To właśnie zdrowy rozsądek, odpowiednie zabezpieczenia i ostrożność są kluczowe w uprawianiu tego sportu. W największym stopniu zmniejsza to ryzyko wypadku. Niestety nie da się całkowicie wykluczyć, że, szczególnie w pierwszym okresie nauki jazdy na desce, nie dojdzie do kontuzji. Jest ona wręcz nieodzowną częścią jazdy na niej.

Do najczęstszych kontuzji powstałych w wyniku upadku należą stłuczenia, siniaki, zadrapania, zdarta skóra. W wyniku zbyt małej wyobraźni lub nieszczęśliwego zbiegu okoliczności upadek kończy się często zwichnięciem, dyslokacją rzepki, albo złamaniami kończyn. Niestety ochraniacze na ręce i nogi chronią najczęściej właśnie przed tymi mniej poważnymi kontuzjami, natomiast w mniejszym stopniu przed zwichnięciem i złamaniem.

Polska jazda na tle innych krajów

Jeśli chodzi o Polskę i ekstremalną jazdę na desce, to nie mamy się czego wstydzić. Nasz kraj od kilku lat chętnie promuje ten sport i zachęca do jego uprawiania poprzez otwieranie nowych ośrodków szkoleniowych oraz torów. Niekiedy organizowane są nawet darmowe wejścia, tak jak miało to miejsce w na stacji narciarskiej Biały Jar (Winterpol) w Karpaczu.

Popularność sport ten zdobywa już od ponad 10 lat. Organizowane są mistrzostwa świata w tej dyscyplinie, w jakich mają możliwość wziąć udział również Polacy poprzez rejestrację w internecie. Dla zainteresowanych tworzone są specjalne pokazy, w których udział biorą zaawansowani sportowcy. Pokazy mają na celu przekazanie wiedzy na temat tego sportu, dają również okazję do spotkań z trenerami oraz do wzięcia udziału w warsztatach z udziałem najlepszych Polskich sportowców.

Szeroki wybór desek typu mountainboard posiada Deskshop

Rate This Article
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.